FORUM DOLNOŚLĄSKICH REGIONALISTÓWNOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » GÓRNY ŚLĄSK » DOLNY ŚLĄSK - GÓRNY ŚLĄSK

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 5>>>    strony: [1]2345

Dolny Śląsk - Górny Śląsk

jakie relacje powinny łączyć dwa Śląski
  
veltins
02.10.2009 11:00:06
poziom 3

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Silesia Superior

Posty: 131 #332478
Od: 2009-10-2


Ilość edycji wpisu: 1
Chciałem się przywitać i poddać pod dyskusję następujące tezy:

1. Nie ma powrotu do administracyjnej jedności obu części Śląska - Górny Śląsk, kulturowo "młodszy" wyemancypował się w wyniku sukcesu cywilizacyjnego, który przyniosła mu industrializacja. Znalazło to swój wyraz w utworzeniu w 1919 r. odrębnej Prowincji Górnośląskiej. Różnice między Dolnym i Górnym Śląskiem są dziś spore, a Śląsk jako całość byłby też mniej przyjazny mieszkańcom jako jeden autonomiczny region.

2. Różnice nie powinny przesłaniać podobieństw. Za nami wieleset lat wspólnej historii, odwołujemy się do wspólnego dziedzictwa, tak więc na polu kultury i edukacji regionalnej obie części krainy powinny ściśle współpracować.

3. Spory terytorialne, które w przypadku utworzenia dwóch województw w granicach zbliżonych do historycznych pojawią się na styku obu części Śląska, powinny zostać rozstrzygnięte w drodze referendum. Mam tu na myśli obszar nysko-grodkowski, któy zmieniał swoją przynależność, ewentualnie Kluczbork z Byczyną i Wołczynem. Sprawę przynależności Namysłowa i Brzegu do woj. dolnośląskiego, jak również Opola, Niemodlina czy Prudnika do górnośląskiego, powinniśmy uznać za nie podlegającą dyskusji.

PS. Proszę o poprawienie literówki w tytule wątku.
  
Electra12.08.2022 04:18:38
poziom 5

oczka
  
Silesian
02.10.2009 11:35:31
poziom 4Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Brassel Breslau Vratislav

Posty: 335 #332489
Od: 2009-8-5


Ilość edycji wpisu: 1
ad 1. Dolny Śląsk jest młodszy od Górnego >> to nie wina mieszkańców, że były przesiedlenia
ad 2. i powinny być jednością - sensem autonomii, czy też regionalizmu jest jedność regionu
ad 3. >> przy jedności śląska podpunkt uważam, za niebyły

Z tego, co mi wiadomo woj. Opolskie chyli się ku upadkowi - ponoć tylko czekają, aby je rozwiązać (ale kto to nie wiem) - to tlyko plotki mojej rodziny w Opolskim. Opole z Brzegiem chce do Wrocławia.

Tylko jedność Śląska daje mu potęgę - nie ma co dyskutowac o podziałach.
Śląsk był jednością - komuniści go podzielili - ale Śląsk będzie jednoscią i o to musimy walczyć.

rozpad Opolskiego będzie bodźcem do utworzenia jednego woj Śląskiego - albo do zmiany nazwy Śląskiego na Górnośląskie

Wrocław jako odwieczna stolica Śląska nie może pozwolić na marginalizację Szczególnie w momencie gdy wraca do przedwojennej świetności, gdy staje się potęgą gospodarczą w regionie i kraju (drugi budżet po centrali). Jeśli bawimy się w autonomię i regionalizm - należy pamiętac o historii - a ta mówi jasno - Wrocław stolicą Śląska całego i Dolnego - Opole Górnego. Flagą i herbem Śląska całego są herb i barwy dolnośląskie. itd. itd.
Sprawę wyjaśniliśmy sobie z RAŚ'em więc nie widzę powodu aby ją wałkować - tak tylko pisze dla przypomnienia. Wg szefa RAŚ (usłyszałem to z jego ust) >>> to co napisałem jest prawdą. Jedyne, co mi się nie podoba, to fakt, że On chce dwa regiony (połączone niejako stolicą Wrocławiem) - ale dwa z niezależnymi finansami.
Drogą do szczęscia jest wg mnie jedno województwo - a potem region w ramach Unii Europejskiej. W jedności sila Śląska całego - nie ma sensu szukać różnic, tylko jednoczyć się trzeba_________________
Od Zielonej Góry po Katowice Śląsk jest jeden i jedną ma stolicę!
Silesia Imperior na wieki wieków!


Oddałem duszę moją, oddam i serce swe! za Odrę moją, za Wrocław i za Śląsk!

http://silesia.restituta.eu >> SILESIA RESTITUTA
http://enhancer.xt.pl/ - strona domowa
http://silesiaimperior.blogspot.com/ - emocjonalny blog o Śląsku i Wrocławiu

  
Bischofswalde
02.10.2009 11:56:40
poziom 5

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Wrocław

Posty: 429 #332493
Od: 2009-6-5
Myślę, że relacja która powinna łączyć oba Śląski powinna przybrać formę pewnej "jedności symbolicznej", czy "wspólnoty cywilizacyjnej". Wielką Brytanię z Kanadą łączy np. symbol monarchii (przy faktycznej odrębności, której nikt nie kwestionuje). Oba Śląski powinna łączyć moim zdaniem pochodząca z obecnego Dolnego Śląska symbolika (czarny orzeł z białą przepaską na złotym tle), zbliżone spojrzenie na historię, czy uznanie Wrocławia za rodzaj "duchowej stolicy", kontynuatora wielowiekowej tradycji największej śląskiej metropolii. Z symboliką jest oczywiście zawsze problem, więc dla ujarzmienia emocji, warto byłoby opracować projekt ogólnośląskich barw, różniący się od symboliki współczesnego województwa dolnośląskiego (ale biorący początek w tej samej tradycji).

Trudno odmówić racjonalizmu poglądowi, że różnice regionalne nakazywałyby - zgodnie z logiką - utowrzenie 2 odrębnych województw. Niemniej, hipotetyczne 1 wspólne województwo śląskie uważam za i tak lepsze rozwiązanie od stanu obecnego. (Gdzie gubi się samo pojęcie Śląska i jego tożsamość.) A w polityce zawsze realizuje się to, co da się zrealizować. Także:
- popieram 2 odrębne województwa,
- ale jeżeli nasi legislatorzy zdecydują o jednym i nie będzie dla tego projektu lepszej alternatywy - nie będę przeciw temu protestował.

Ad. 2) - Jak najbardziej.

Ad. 3) - Referendum kosztuje, a to są i tak niezbyt zamożne gminy. Być może rozsądną decyzję udałoby się podjąć na podst. badań opinii publicznej na tych obszarach (prawdopodobnie wyjdzie taniej). Ale sama zasada: decyzja na podst. opinii mieszkańców - wydaje się optymalna.

To oczywiście tylko moja prywatna opinia.
  
Bischofswalde
02.10.2009 14:23:03
poziom 5

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Wrocław

Posty: 429 #332554
Od: 2009-6-5
Silesian pisze, że Wrocław nie może sobie pozwolić na marginalizację. Też tak myślałem przez pewien czas. Obawiałem się, że w tym śląskim tandemie przypadła by nam rola wiecznie niezadowolonego uboższego sąsiada. Jednak z moich obliczeń wynika, że dystans gospodarczy pomiędzy oboma województwami (dziś przoduje śląskie) nie zwiększyłby się. A nawet nieznacznie by się zmniejszył.

Obecnie woj. śląskie to 12,6% PKB kraju. Razem z opolskim – ok. 15%. Dolnośląskie to dziś 8,1%. Po włączeniu do dolnośląskiego połowy woj. lubuskiego oraz Namysłowa i Brzegu, można by szacować wzrost o ok. 1,5%. Tymczasem górnośląskie – po odłączeniu części obszarów małopolskich i przyłączeniu części opolskiego, odnotowałoby bardzo nieznaczny wzrost potencjału gospodarczego (prawdopodobnie mniej niż 1%). Jeśli nie jego spadek. Suma sumarum: mielibyśmy dolnośląskie wytwarzające ok. 9,5% PKB kraju i górnośląskie wytwarzające ok. 12-13,5% PKB kraju. Różnica wynosiłaby wówczas od 2,5% do 4%. Obecnie wynosi ona 4,5%. To raz.

Druga „wrocławska obawa” polega na demonizowaniu konkurencji ze strony tzw. Metropolii Silesia. 2 miliony mieszkańców, skoncentrowany przemysł – o zgrozo. Nie przesadzałbym. Na wybranych przez siebie polach potrafimy w niej wygrywać (vide: sprowadzenie IBM do Wrocławia a nie do Katowic w ostatnich dniach). Na innych – nawet nie mamy się co równać i nigdy nie będziemy mieli (by wymienić tylko przemysł samochodowy). O wiele poważniejszą konkurencją dla Wrocławia starającego się pójść drogą miasta nauki i kultury – są np. Kraków i Poznań, usiłujące grać tą samą kartą co Wrocław. Górnośląska metropolia będzie zatem dla Wrocławia konkurencją – z pewnością jednak nie wyniszczającą, a raczej mobilizującą do wytężonej pracy. To dwa.

Nie ma zatem mowy o marginalizacji Wrocławia. Jedyne co nie realizuje się w tym scenariuszu, to… nasz sen o potędze. A schodząc z poziomu snów do szarej rzeczywistości, trzeba uznać pomysł 2 śląskich województw za dość korzystny dla Dolnego Śląska i Wrocławia.

Przepraszam za przydługawy off-topic. (Ale temat nie jest aż tak prosty, by zamknąć go w kilku słowach.)
  
Silesian
02.10.2009 15:51:01
poziom 4Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Brassel Breslau Vratislav

Posty: 335 #332627
Od: 2009-8-5
Wiesz - racja zawsze leży gdzieś pośrodku. A co powiesz na to - że już teraz Wrocław ma największy potencjał usług, branży IT, itd. - tzw. "lekki" "przemysł" - wiem, że to nie jest określenie profesjonalne - ale wiecie o co mi chodzi - a miasta górnośląskie przejeły by przemysł cięzki - którego są liderem (nazwa Aglomerazja Silesia jest dla mnie, RAŚ i łowców felerów niedopuszczalna (krzywdząca i zaklamana) .

Tak więc uważam - że gospodarczo Wrocław nie ma co się bać - jest potęgą - tutaj tylko chodzi o Śląskość i pamięć o tym, co jest Śląskiem.
W tej kwestii stoję murem za RAŚ'iem.
Tworząc Jedność Śląska w ten sposób - czyli centrum z Wrocławiem jako lidera "lekkiej" gospodarki oraz wschodniego Górnego Sląska jako "ciężkiego" giganta + Zachodnie Miedziowe imperium Śląskie - dostajemy Twór samowystarczalny.

Bischofswalde - nie uważasz, że myślenie o podziale Śląska jest niepotrzebną stratą czasu i kombinowaniem pod górę?
Przecież chodzi o to, by zjednoczyć nasz Śląsk ukochany - który już za dużo wycierpiał materialnie i duchowo (odnośnie opinii O Śląsku w Polsce).
Przeciez w Jedności siła - jak do tej pory - na linii "my" - "oni" nie doszło do zgrzytu. Górnoślązacy (RAŚ) chce z nami współpracować i to jest najważniejsze.

Nie wyobrażam sobie aby ten trud który włożymy w regionalizację - aby odbudować potęgę Śląska - został spożytkowany na powstanie 2 województw.

Zniszczyli Wałbrzych i GOP - teraz dobierają się do Lubina i Polkowic.

Nie wydaje się Wam, że musimy myśleć razem? Nie MY i ONI?

Jecie kluski śląskie? i kartofle? nie szukajcie różnic - tylko podobieństwa - a uważam, że mamy dużo wspólnego i nawet nie zdajecie sobie sprawy ile...

W dyskusjach na tym forum, czy w dyskusjach na realu - ciągle przewijają się hasła: Sosnowiec do Małoposlki, Zielona Góra do Śląska. trzymajmy się tego - myślicie podobnie - czy nie ?

_________________
Od Zielonej Góry po Katowice Śląsk jest jeden i jedną ma stolicę!
Silesia Imperior na wieki wieków!


Oddałem duszę moją, oddam i serce swe! za Odrę moją, za Wrocław i za Śląsk!

http://silesia.restituta.eu >> SILESIA RESTITUTA
http://enhancer.xt.pl/ - strona domowa
http://silesiaimperior.blogspot.com/ - emocjonalny blog o Śląsku i Wrocławiu

  
mejden159
03.10.2009 11:09:01
poziom 4

Grupa: Moderator

Lokalizacja: Wrocław-Maślice Wielkie

Posty: 366 #332996
Od: 2009-8-28
Owszem. Nie mniej widać wyraźne różnice kulturowe pomiędzy Śląskiem Dolnym i Górnym, dlatego też powstał podział. Górny Śląsk zawsze cechował się "polskim charakterem" co władze czeskie, austriackie czy niemieckie traktowały jako policzek. Dolny pozostawał polskojęzyczny tylko na północ od Odry, co daje 15-20% ludności skupionej w polskiej kulturze, pozostałości wydają się już być inne. Kluski śląskie powstały n Górnym Śląsku, tańce ludowe na Dolnym...można tak w kółko. Myślę, że tworząc autonomiczny region musimy i tak pokazywać podział, bo jednak są różnice między Nami
  
aussie7
03.10.2009 15:46:48
poziom 2Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Wrocław

Posty: 74 #333190
Od: 2009-10-3
a pierwsze polskie zdanie zostało zapisane na Dolnym Śląsku oczko i tak można w nieskończoność ... Śląsk jest jeden, ma tylko dwie prowincje oczkomusimy się trzymać razem a będzie trudno, bo widać niekiedy pewną niechęć dolnoślązaków do mieszkańców Górnego Śląska... to wszystko przez to, że całej Polsce od lat się wmawiało, że Śląsk jest be ... Warszawa odmawia nam polskości, a sama faktyczną stolicą jest od niedawna (i to za sprawą 22lipca52 i ówczesnej Konstytucji) wcześniej królowie siedzieli tam tylko dlatego, że niekórym było po drodze do Szwedów i Rosjan eh
_________________
Co zostało zobaczone, już się nie "odzobaczy" :O
  
Silesian
03.10.2009 17:18:46
poziom 4Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Brassel Breslau Vratislav

Posty: 335 #333256
Od: 2009-8-5
Witamy witamy moje prawe ramię zbrojne wesoły Miena do boju za cały Śląsk!
_________________
Od Zielonej Góry po Katowice Śląsk jest jeden i jedną ma stolicę!
Silesia Imperior na wieki wieków!


Oddałem duszę moją, oddam i serce swe! za Odrę moją, za Wrocław i za Śląsk!

http://silesia.restituta.eu >> SILESIA RESTITUTA
http://enhancer.xt.pl/ - strona domowa
http://silesiaimperior.blogspot.com/ - emocjonalny blog o Śląsku i Wrocławiu

  
waldenburger_bergland
03.10.2009 19:51:22


Grupa: Użytkownik

Posty: 17 #333371
Od: 2009-4-19
Uważam że różnice kulturowe nie powinny stać na przeszkodzie by wspólnie walczyć o jeden silny region. Te różnice mogą nas tylko wzbogacić pod warunkiem że lepiej się poznamy i zakopiemy dzielące nas często mityczne i narzucone z góry bariery. Oczywiście z punktu widzenia administracyjnego zapewne region taki byłby w jakiś sposób podzielony natomiast to powinno mieć miejsce na szczeblu niższym niż regionalny.
  
Silesian
03.10.2009 20:15:00
poziom 4Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Brassel Breslau Vratislav

Posty: 335 #333378
Od: 2009-8-5
Uważam że różnice kulturowe nie powinny stać na przeszkodzie by wspólnie walczyć o jeden silny region.

dobrze wiedzieć, ze nie tylko my tak myślimy


Te różnice mogą nas tylko wzbogacić pod warunkiem że lepiej się poznamy i zakopiemy dzielące nas często mityczne i narzucone z góry

Super!!!! >> o tym włąśnie rozmawialiśmy z RAŚ'em - musimy się poznać i wymieniać - ja np zacznę uczyć się Śląskiego - bo pragnę.


Oczywiście z punktu widzenia administracyjnego zapewne region taki byłby w jakiś sposób podzielony natomiast to powinno mieć miejsce na szczeblu niższym niż regionalny.

Jak by to powiedzieć : dobrze gada: dać mu piwo wesoły
W jedności siła!
_________________
Od Zielonej Góry po Katowice Śląsk jest jeden i jedną ma stolicę!
Silesia Imperior na wieki wieków!


Oddałem duszę moją, oddam i serce swe! za Odrę moją, za Wrocław i za Śląsk!

http://silesia.restituta.eu >> SILESIA RESTITUTA
http://enhancer.xt.pl/ - strona domowa
http://silesiaimperior.blogspot.com/ - emocjonalny blog o Śląsku i Wrocławiu

  
Grunberger
03.10.2009 21:51:34
poziom 4Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Zielona Góra

Posty: 308 #333413
Od: 2009-2-20
Witam serdecznie nowych forumowiczów.

Więc tak. Śląsk jest za duży aby móc stanowić jeden podmiot administracyjny. Jedno województwo śląskie ? - To na wiorstę pachnie centralizmem. Materialnie Śląsk może być jednością, ale formalnie nie. Górnoślązacy pocili by się w takim województwie. A czemu ? Ponieważ byli by wówczas skazani na dyktat z Wrocławia - przynajmniej ak by to odczuwali. To by rodziło nie potrzebne konflikty. Z perspektywy Wrocławia źle widać problemy np. górnictwa w GOP-ie. Górnoślązacy mają zupełnie inne ambicje. RAŚ nie walczy o to żeby ich stolica w sensie forlmalnym, była we Wrocławiu. Tu jest zasadnicza różnica poglądów. Podział na Śląsk Górny i Śląsk Dolny nie jest bezprzedmiotowy, istnieje od setek lat i uszanujmy to. Może kiedyś jedność Śląska będzie możliwa, ale na razie to jest utopia.
_________________
ŚLĄSK-SCHLESIEN-SILESIA-SLEZSKO
  
Electra12.08.2022 04:18:38
poziom 5

oczka
  
Silesian
03.10.2009 22:24:50
poziom 4Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Brassel Breslau Vratislav

Posty: 335 #333440
Od: 2009-8-5
od setek lat - nie zgadzam się z tym - Podział ten ustanowil się w momencie, gdy Śląsk Górny był zdominowany przez Polaków (tak w uproszczeniu)

uważam, że nie ma sensu walczyć o cokolwiek, jeśli nie uwzględni się jedności Śląska - ale to moje zdanie
_________________
Od Zielonej Góry po Katowice Śląsk jest jeden i jedną ma stolicę!
Silesia Imperior na wieki wieków!


Oddałem duszę moją, oddam i serce swe! za Odrę moją, za Wrocław i za Śląsk!

http://silesia.restituta.eu >> SILESIA RESTITUTA
http://enhancer.xt.pl/ - strona domowa
http://silesiaimperior.blogspot.com/ - emocjonalny blog o Śląsku i Wrocławiu

  
mejden159
03.10.2009 22:26:30
poziom 4

Grupa: Moderator

Lokalizacja: Wrocław-Maślice Wielkie

Posty: 366 #333442
Od: 2009-8-28
Dokładnie. I nie ma się co tłumacyzć, że u nas w Legnicy i Wałbrzychu są huty i kopalnie, bo nie ma nawet jak tego porównywać do górnośląskich kopalń. Może się to wydawać śmieszne, ale Górny Śląsk zawsze był dojną krową dla Dolnego-robotnicy wykopywali surowce, które we Wrocławiu opychało się na targach i szły one całymi tonami po traktach handlowych. Poza tym elity szlachty itd. pochodzą z Dolnego Śląska-Górny był zawsze traktowany jako prowincja i dzielnica robotnicza co widać nawet w ich fladze. Żółto-niebieska oznacza złote zboża nad błękitną Odrą. Moim zdaniem jedno województwo Śląskie w obecnych czasach jest
a)niemożliwe kulturowo
b)zbyt ciężkie do utrzymania jako region-na region to jest za duże. Niejedno Europejskie państwo nie ma takiej powierzchni jak Śląsk Dolny i Górny. Przecież to prawie 1/3 POLSKI!
  
Grunberg1222
03.10.2009 22:39:50
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 267 #333449
Od: 2009-2-23
Kopalnie to nawet w Zielonej Górze były bardzo szczęśliwy
  
mejden159
03.10.2009 22:48:52
poziom 4

Grupa: Moderator

Lokalizacja: Wrocław-Maślice Wielkie

Posty: 366 #333452
Od: 2009-8-28
ale porównasz je do Katowickich czy nie bardzo? bardzo szczęśliwy ja bym się nie odważył bardzo szczęśliwy
  
Silesian
04.10.2009 07:23:14
poziom 4Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Brassel Breslau Vratislav

Posty: 335 #333494
Od: 2009-8-5
dlaczego nikt nie odniesie się do pojęcie " W jedności siła Ślaska całego?"

Śląsk jest jeden - jaki jest sens dzielić go już przed wszelkimi akcjami mającymi na celu osiągnięcie autonomii bądź ostrego regionalizmu (jedno i to samo)?

Dlaczego nikt nie odnosi się do faktu niepodważalnego, że Śląsk został podzielony przez bieg historii - i to niezbyt dawno temu - bo mówimy tu o historii sprzed około 100 lat.
Jak pisałem - głównym motorem podziału był fakt polskości Górnego - pierwotnie granica Dolny Górny praktycznie pokrywała się z granicą Wyyna/Nizina Śląska - była to granica płynna > bo Śląsk był jednością.
Wraz z germanizacją Śląska - podział ustalił się mniej więcej w granicach obecnych (upraszczając)

Podział zaostrzył się w czasach Powstań Śląskich i po przyznaniu autonomii wschodniej części Górnego Ślaska. Swoje 5 groszy (ja bym rzekł, ze "miliard" dolarów) dorzuciła wojna a potem komuna - Dolny Śląsk stał się bazą przesiedleńczą - dostaliśmy Polaków zza Buga, z Wielkopolski, z centralnej Polski, Ukraińców, zostali Niemcy na Opolszczyźnie. Powstał Mix-Twix >> Po reformie samorządowej - podział uwidocznił się i tyle.

Chodzi o to, ze podział na województwa obecne nie jest dobry - wiadomo!!!

Pomyślcie - jaki sens ma istnienie osobnych struktur: Górny i Dolny?
Przecież to generuje kolejną izolację! i Potęguje odrębność

My Polacy, Ślązacy, czy mix-twixowcy ( wesoły ) musimy mieć na względzie to , iz dalsz izolacja nic nie da. Tylko W jedności siła. Razem mamy większe szanse.

Patrzcie nawet na to forum - sama paplanina - żadych konkretów! Jak mieliśmy się spotkać - to kto przyszedl? tylko ja i Bischofswalde!
a popatrzcie na forum RAŚ

Oni działają a nie gadają!

Nie uważacie, że takie gadanie do niczego nie prowadzi?
Z RAŚiem była rozmowa krótka i owocna - mam nadziję - Jeden region z 2 "dzielnicami"

W jedności siła - bo sami to na razie gadamy - i nic z tego nie wynika - 17go jest marsz na Górnym Ślasku - ja jecha nie mogę bo mam ślub swój - ale ktoś z Was by się tam ruszył i pogadał z "NIMI"
Trzba działać i tyle wesoły


_________________
Od Zielonej Góry po Katowice Śląsk jest jeden i jedną ma stolicę!
Silesia Imperior na wieki wieków!


Oddałem duszę moją, oddam i serce swe! za Odrę moją, za Wrocław i za Śląsk!

http://silesia.restituta.eu >> SILESIA RESTITUTA
http://enhancer.xt.pl/ - strona domowa
http://silesiaimperior.blogspot.com/ - emocjonalny blog o Śląsku i Wrocławiu

  
Bischofswalde
05.10.2009 09:56:21
poziom 5

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Wrocław

Posty: 429 #334107
Od: 2009-6-5
Jeden region z 2 "dzielnicami"

Zdecydowanie tak. Powinniśmy mówić o Śląsku jako o całym regionie. 2 województwa - to 2 subregiony. Nazwy "Górnośląskie" i "Dolnośląskie" to właśnie krok zmierzający do uporządkowania tych pojęć. Od razu widać dzięki nim, że Śląsk to coś więcej niż przedmieścia Katowic.

Trudno natomiast byłoby uszczęśliwiać ludzi na siłę. Kiedy rozmawiam o Śląsku z Dolnoślązakami (nazwijmy to - niezaangażowanymi w ten temat) - jedyne co widzę, to brak zrozumienia. Przyczyn tego stanu jest wiele, ale to temat na osobną dyskusję. Kiedy rozmawiam z Górnoślązakami - widzę pewne wykrystalizowane poczucie odrębności regionalnej (czy subregionalnej). Przy czym jest ono w większości przypadków zauważalnie różne od naszego (ma więcej komponentów naturalnych, potocznych, niekoniecznie inteligenckich). Wspólne województwo byłoby dzisiaj czymś sztucznym, nie wypływającycm oddolnie. Nawet z punktu widzenia "wszechśląstwa" oczko - byłby to falstart.

Inna sprawa, że taki RAŚ ma w swoim programie (o ile się orientuję) właśnie autonomiczne woj. górnośląskie. Więc współpracujmy. Ale uszanujmy to, że nasi "starsi bracia" Górnoślązacy mają na siebie dość sprecyzowany pomysł. Jestem jak najdalszy od narzucania im rozwiązań odmiennych od tych, które wypracowali przez kilka lat i wokół których osiągnęli pewien konsensus. Tym bardziej, że byłoby to dosyć śmieszne. Popatrzcie sami: zbiera się raptem kilka osób na tym forum i od razu mówi: "nie, nie - my mamy lepszy pomysł na Waszą przyszłość?" Litości. lol

Cieszy mnie Wasz zapał i umiłowanie Śląska - ale może spożytkujmy je właśnie współpracując z Górnoślązakami i budując pewne środowisko tu na Dolnym Śląsku... Sprawa regionalizmu w Polsce wymaga poparcia z różnych środowisk. RAŚ jest niezrozumiały poza Górnym Śląskiem. Jest to jakaś pierwsza jaskółka myślenia regionalistycznego, ale potrzebuje partnerów w innych regionach (i subregionach). Inaczej utknie w martwym punkcie. I na zapełnieniu tej luki - tu na Dolnym Śląsku - może się skupmy. Jeśli sami się nie zorganizujemy, nie będziemy dla nikogo partnerem do rozmów.
  
mejden159
05.10.2009 12:59:34
poziom 4

Grupa: Moderator

Lokalizacja: Wrocław-Maślice Wielkie

Posty: 366 #334154
Od: 2009-8-28
nie możemy się zebrać do założenia stowarzyszenia ani fundacji, a jakąś zrzeszyć się trzeba. Co więc proponujesz? oczko Partia polityczna zto zbyt duże wyzwanie i możemy już polecieć całkiem
  
Silesian
05.10.2009 15:42:10
poziom 4Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Brassel Breslau Vratislav

Posty: 335 #334284
Od: 2009-8-5


Ilość edycji wpisu: 1
Mejden159 - najpierw to musimy się w koncu zebrac - bo zaczynaja mi opadac ręce wesoły - kazdy z nas - powtarzam - KAZDY - ma pełno roboty - ale trzeba coś dac z siebie - dla mnie i dla mojej zonki nie było problemem pojechac na Marsz Autonomii w lipcu!!! - całą sobotę tam byliśmy i było Rewelacyjnie - teraz nie mozemy jechac bo mam własny ślub - niestety nie udało się przesunąć tego Marszu mimo tragedii w Rudzie i mimo faktu, że jak znam świat nikt od nas nie pojedzie - chce Was po prostu zachęcić - niejako "podjudzić i pojechac po ambicjii"

Nie ma zbytnio czasu - ja znam kilka inicjatyw, które powstaja u nas - staram się je połaczyć: uprzedzam pytanie o jakie inicjatywy chodzi:
- moja i mojego pieknego zbrojnego ramienia walczacego o prawdę i wolny śląsk: Milenę - która to się udzieliła troszkę w tym wątku
- inicjatywa Wielkiego Śląska mająca na celu głoszenie prawdy i walki z felerami w mediach - czyli Wrocław stolicą Śląska, itd
- inicjatywa Bischofswalde - nieco stonowana niż moja, czy Wielkiego Śląska -ale nie mniej wartościowa.
- no i ten słynny Hydral - musze do nich dotrzeć
- + mniejsze jednostki które mi sie "gubia" wesoły
- + to forum
Wypadkowa mknie w jednym kierunku - ale nie jest to to - o czym marze ja i RAŚ

Oni błagają nas o ludzi - nie chcą sami - razem.

W tej chwili to co robi Wielki Śląsk przynosi największy efekt
Oto ich inicjatywa Wrocław Stolicą Śląska i "My tez jesteśmy Ślązakami" ( kliknijcie na te obrazki - inaczej sie tego dodać nie dało)


TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA
TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJANa razie nic nie robimy tylko gadamy i gadamy - owszem nie ma nic złego w gadaniu - ale trzeba działać - bo czas ucieka - a najprawdopodobniej w niedalekiej przyszłości rozpadnie się Opolskie i to będzie najdogodniejsza chwila do zmian.

musimy się zebrać - Admin tego forum - jak przedstawiciel Zielonej Góry jest bardzo mile widziany - mam też człowieka z Trzebnicy, itd itd - trzea się spotkac
_________________
Od Zielonej Góry po Katowice Śląsk jest jeden i jedną ma stolicę!
Silesia Imperior na wieki wieków!


Oddałem duszę moją, oddam i serce swe! za Odrę moją, za Wrocław i za Śląsk!

http://silesia.restituta.eu >> SILESIA RESTITUTA
http://enhancer.xt.pl/ - strona domowa
http://silesiaimperior.blogspot.com/ - emocjonalny blog o Śląsku i Wrocławiu

  
Grunberg1222
05.10.2009 20:34:14
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 267 #334523
Od: 2009-2-23
Jak za WKS-em delikatnie mówiąc nie przepadam, tak robotę na rzecz identyfikacji miasta i klubu ze Śląskiem trzeba ocenić pozytywnie wesoły
  
Electra12.08.2022 04:18:38
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 5>>>    strony: [1]2345

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » GÓRNY ŚLĄSK » DOLNY ŚLĄSK - GÓRNY ŚLĄSK

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | darmowe forum | sklepy | opinie, testy, oceny