Dolny Śląsk - Górny Śląsk
jakie relacje powinny łączyć dwa Śląski
dlaczego nikt nie odniesie się do pojęcie " W jedności siła Ślaska całego?"

Śląsk jest jeden - jaki jest sens dzielić go już przed wszelkimi akcjami mającymi na celu osiągnięcie autonomii bądź ostrego regionalizmu (jedno i to samo)?

Dlaczego nikt nie odnosi się do faktu niepodważalnego, że Śląsk został podzielony przez bieg historii - i to niezbyt dawno temu - bo mówimy tu o historii sprzed około 100 lat.
Jak pisałem - głównym motorem podziału był fakt polskości Górnego - pierwotnie granica Dolny Górny praktycznie pokrywała się z granicą Wyyna/Nizina Śląska - była to granica płynna > bo Śląsk był jednością.
Wraz z germanizacją Śląska - podział ustalił się mniej więcej w granicach obecnych (upraszczając)

Podział zaostrzył się w czasach Powstań Śląskich i po przyznaniu autonomii wschodniej części Górnego Ślaska. Swoje 5 groszy (ja bym rzekł, ze "miliard" dolarów) dorzuciła wojna a potem komuna - Dolny Śląsk stał się bazą przesiedleńczą - dostaliśmy Polaków zza Buga, z Wielkopolski, z centralnej Polski, Ukraińców, zostali Niemcy na Opolszczyźnie. Powstał Mix-Twix >> Po reformie samorządowej - podział uwidocznił się i tyle.

Chodzi o to, ze podział na województwa obecne nie jest dobry - wiadomo!!!

Pomyślcie - jaki sens ma istnienie osobnych struktur: Górny i Dolny?
Przecież to generuje kolejną izolację! i Potęguje odrębność

My Polacy, Ślązacy, czy mix-twixowcy ( wesoły ) musimy mieć na względzie to , iz dalsz izolacja nic nie da. Tylko W jedności siła. Razem mamy większe szanse.

Patrzcie nawet na to forum - sama paplanina - żadych konkretów! Jak mieliśmy się spotkać - to kto przyszedl? tylko ja i Bischofswalde!
a popatrzcie na forum RAŚ

Oni działają a nie gadają!

Nie uważacie, że takie gadanie do niczego nie prowadzi?
Z RAŚiem była rozmowa krótka i owocna - mam nadziję - Jeden region z 2 "dzielnicami"

W jedności siła - bo sami to na razie gadamy - i nic z tego nie wynika - 17go jest marsz na Górnym Ślasku - ja jecha nie mogę bo mam ślub swój - ale ktoś z Was by się tam ruszył i pogadał z "NIMI"
Trzba działać i tyle wesoły  PRZEJDŹ NA FORUM