Dolny Śląsk - Górny Śląsk
jakie relacje powinny łączyć dwa Śląski
Myślę, że relacja która powinna łączyć oba Śląski powinna przybrać formę pewnej "jedności symbolicznej", czy "wspólnoty cywilizacyjnej". Wielką Brytanię z Kanadą łączy np. symbol monarchii (przy faktycznej odrębności, której nikt nie kwestionuje). Oba Śląski powinna łączyć moim zdaniem pochodząca z obecnego Dolnego Śląska symbolika (czarny orzeł z białą przepaską na złotym tle), zbliżone spojrzenie na historię, czy uznanie Wrocławia za rodzaj "duchowej stolicy", kontynuatora wielowiekowej tradycji największej śląskiej metropolii. Z symboliką jest oczywiście zawsze problem, więc dla ujarzmienia emocji, warto byłoby opracować projekt ogólnośląskich barw, różniący się od symboliki współczesnego województwa dolnośląskiego (ale biorący początek w tej samej tradycji).

Trudno odmówić racjonalizmu poglądowi, że różnice regionalne nakazywałyby - zgodnie z logiką - utowrzenie 2 odrębnych województw. Niemniej, hipotetyczne 1 wspólne województwo śląskie uważam za i tak lepsze rozwiązanie od stanu obecnego. (Gdzie gubi się samo pojęcie Śląska i jego tożsamość.) A w polityce zawsze realizuje się to, co da się zrealizować. Także:
- popieram 2 odrębne województwa,
- ale jeżeli nasi legislatorzy zdecydują o jednym i nie będzie dla tego projektu lepszej alternatywy - nie będę przeciw temu protestował.

Ad. 2) - Jak najbardziej.

Ad. 3) - Referendum kosztuje, a to są i tak niezbyt zamożne gminy. Być może rozsądną decyzję udałoby się podjąć na podst. badań opinii publicznej na tych obszarach (prawdopodobnie wyjdzie taniej). Ale sama zasada: decyzja na podst. opinii mieszkańców - wydaje się optymalna.

To oczywiście tylko moja prywatna opinia.


  PRZEJDŹ NA FORUM