FORUM DOLNOŚLĄSKICH REGIONALISTÓW



NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » O NAS » SKĄD POCHODZĄ DZISIEJSI DOLNOŚLĄZACY ?

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Skąd pochodzą dzisiejsi Dolnoślązacy ?

  
Grunberger
22.04.2009 17:49:25
poziom 4



Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Zielona Góra

Posty: 308 #253935
Od: 2009-2-20
No właśnie. Powszechnie uważa się, że nasi przodkowie przybyli na Dolny Śląsk głównie z kresów II Rzeczpospolitej. W dużej części to prawda. Aczkolwiek na moje oko Zabużanie po wojnie stanowili tutaj nie więcej niż 50 % ludności. Poza nimi na te ziemie przybywała masowo ludność każdego regionu Polski, a przede wszystkim z pobliskiej Wielkopolski. Przykładowo jeśli chodzi moją osobę to mam mieszane korzenie lwowsko-poznańskie. Dzisiaj Dolnoślązacy stanowią raczej jednolitą, zintegrowaną społeczność. Mówimy językiem czysto-polskim, prawie wszyscy to katolicy. Paradoksalnie to nas wyróżnia od pozostałych mieszkańców Polski - nie ma u nas żadnych tradycji i obyczajów regionalnych. Niemcy, którzy w drugiej połowie średniowiecza przybywali na Śląsk nie stanowili monolitu. Jednak im się udało po latach stworzyć swoją śląską tożsamość. Przy postępującej globalizacji i wszechpanującej mono-popkulturze ciężko będzie nam dokonać tego samego. Dzisiaj regionalizmy się zwalcza, a świadomość regionalna upada. Obecnie na Dolnym Śląsku żyje już czwarte pokolenie. Mamy pełne prawo czuć się Ślązakami i Dolnoślązakami. Żałosne dla mnie są zarzuty, że jesteśmy zabugolami, ukraińcami itp. Ja sam, ani nawet żaden z moich żyjących członków rodziny nigdy nawet nie byli na wschód od Krakowa.
_________________
ŚLĄSK-SCHLESIEN-SILESIA-SLEZSKO
  
Electra25.11.2024 13:42:50
poziom 5

oczka
  
waldenburger_bergland
23.04.2009 11:18:50


Grupa: Użytkownik

Posty: 17 #254223
Od: 2009-4-19
Sporo osób przywędrowało tutaj po wojnie również z Francji, Belgii, Niemiec, Jugosławii, Grecji czy Czechosłowacji.

Zgadzam się z opinią że po upływie ponad 60 lat z tej mieszanki powoli tworzy się nowa grupa z własną świadomością regionalną.W chwili obecnej nie ma już w zasadzie podziałów na zabużan, tych z centralnej Polski itd. Również myślę, że absolutnie nikt nie ma prawa zabronić mi/nam czuć się (Dolno)Ślązakami
  
Bischofswalde
05.06.2009 11:20:19
poziom 5

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Wrocław

Posty: 429 #272382
Od: 2009-6-5
Jak wynika z danych przytaczanych przez prof. Harasimowicza, na Dolnym Śląsku żyją także potomkowie ludności autochtonicznej. W 1950 zakończył się tutaj proces weryfikacji narodowościowej autochtonów, który pozytywnie przeszło (czyli otrzymało obywatelstwo PRL) ponad 94 tysiące osób. (Trochę przypomina to Volkslisty - najpierw wymagano od miejscowych wykazania niemieckości, a potem polskości - ale to taka dygresja oczko ).

Moja rodzina - a właściwie rodziny, bo to w końcu i po mieczu i po kądzieli - pochodziły z Wielkopolski (z kilkudziesięcioletnim epizodem niemieckiego Duisburga) i z lewobrzeżnego Podlasia/Polesia. Podejrzewam, że jestem dolnośląską "średnią statystyczną", która tak naprawdę niewiele ma wspólnego z Zabużanami.
  
Bischofswalde
25.06.2009 14:07:44
poziom 5

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Wrocław

Posty: 429 #282888
Od: 2009-6-5
Z tymi końcówkami nazwisk (moje jest na -ko, i owszem) to też bardziej skomplikowana historia. Poleszucy i mieszkańcy Podlasia żyli tam gdzie żyją na długo, ZANIM stali się Polakami, Ukraińcami, Białorusinami. Do dzisiaj pewna grupa nazwisk spotykana jest tam po wszystkich stronach granic, a ich nosiciele od kilku co najmniej pokoleń czują się związani z otaczającym ich etnosem: Polakami, Ukraińcami lub Białorusinami. Moja rodzina np. od pokoleń nie ma nic wspólnego z kresowym "zaśpiewem" w wymowie, ponieważ w czasach upowszechniania się literackeij polszczyzny (XIX wiek) akurat żyła z tej strony Bugu. Jakichś tam rusińskich korzeni z pewnością bym się mógł dogrzebać, ale to archeologia. oczko

Warto też zwrócić uwagę (pisze o tym G. Thum), że tak naprawdę ludność Kresowa przesiedlona na ziemie zachodnie, często była ludnością miejską i elitą intelektualną. Lwowiacy byli np. b. silnie reprezentowani na wrocławskich uczelniach, w instytucjach kultury. Stąd brało się wrażenie, że jest ich dużo. W rzeczywistości, nie stanowili więcej niż 10-15% społeczności Wrocławia. Pamiętajmy, że ludność wiejska z Kresów, w większości nie została przesiedlona, tylko poddana na miejscu rusyfikacji (ponieważ nie byli to Polacy tylko Ukraińcy. Polskie były głównie miasta.). Także kresowego pochodzenia można komuś najwyżej... zazdrościć. wesoły Ono oznacza elitę.
Przekazy źródłowe na które powołuje się Thum wskazują, że główną osią nieporozumień pomiędzy przesiedleńcami po 1945 roku było pochodzenie miejskie bądź wiejskie (inne przyzwyczajenia, styl bycia, itd.). Ludzie upraszczali sobie ten obraz, przypisując osadnikom pochodzącym ze wsi "wschodniość" i "kresowość". - Stąd, istniejący do dziś, stereotyp "Ukraińca". Ale z prawdą niewiele to ma wspólnego (przynajmniej na przykładzie Wrocławia, bo Thum badał akurat to miasto).

I jeszcze ciekawostka w kontekście poprzedniego akapitu: Poleszucy "wynaleźli" też inną identyfikację - na pytanie o narodowość często odpowiadają "tutejsi" wesoły
Wspominam o nich znowu, bo to też - jak my - mieszkańcy pogranicza. Tyle że innego.
  
Grunberg1222
25.06.2009 18:18:04
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 267 #283065
Od: 2009-2-23
To, że Kresowianie pochodzili głównie z miast wydaje mi się trochę uproszczeniem. Jednak ludności wiejskiej też dosyć przesiedlono (może nie w takim odsetku jak z radomskiego, kieleckiego czy rzeszowskiego ale jednak)
  
Bischofswalde
26.06.2009 10:41:59
poziom 5

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Wrocław

Posty: 429 #283414
Od: 2009-6-5
Pewnie masz rację, ja przedstawiam to trochę "wrocławocentrycznie" - jak sytuacja wyglądała w stolicy Dolnego Śląska.

Natomiast z pewnością nasze potoczne wyobrażenie o Kresowiakach to w znacznej mierze zasługa filmów Chęcińskiego ("Sami Swoi", "Nie ma mocnych"). Takie przekazy padały na podatny grunt. Z jednej strony - nostalgię Kresowiaków, z drugiej - szok kulturowy jaki przeżyli Górnoślązacy i pozostali na Dolnym Śląsku autochtoni, gdy sprowadziły się do nich setki tysięcy obcych (prezentujących obcy model kulturowy oraz - niestety częstokroć również niższy poziom kultury - nie tylko materialnej). Szok kulturowy zawsze trzeba odreagować - najłatwiej stereotypizacją. I filmy takie jak "Sami Swoi" tę stereotypizację utrwaliły. Myślę, że powstanie stereotypu "Przesiedleńca-Ukraińca" było naturalne zwłaszcza wśród ludności rodzimej. Wyobraźmy to dziś sobie z ich perspektywy: najpierw przyjeżdżają radzieckie czołgi ("Wschód"), a zaraz za nimi obca ludność (też "Wschód"). Tak – przy przypadkowej pomocy PRL-owskiej kinematografii - powstał stereotyp wyimaginowanych "tajojków", "Ukraińców", "azjatyckich hord". Podnoszony zresztą do dziś. Na dnie każdej legendy kryje się oczywiście ziarno prawdy. Niemniej:
a) ten wizerunek nie jest w żaden sposób reprezentatywny dla dzisiejszej ludności Dolnego Śląska
b) ten wizerunek miał jakieś pokrycie w rzeczywistości (cząstkowe) 50 lat temu, nie dziś
c) odgrzewanie stereotypów więcej świadczy o tym kto takie mity snuje, niż o przedmiocie owych mitów.

Oprócz Ukraińców wyimaginowanych mamy też prawdziwych. W wyniku akcji "Wisła" w 1947 roku ludność ukraińską i rusińską z rzeszowszczyzny i lubelszczyzny przesiedlono (siłą) na ziemie zachodnie. Prawdopodobnie około 150 tys. osób, z których część trafiła na Dolny Śląsk. Łemkowie i Ukraińcy na Dolnym Śląsku do dziś kultywują swoją tradycję. Jak nieduża to jednak grupa w skali 3-milionowej populacji regionu, można pobieżnie oszacować. Podejrzewam, że niejednokrotnie i oni byli - dość mylnie - nazywani Kresowiakami (ze względu na wymowę i fakt przymusowego przesiedlenia ze Wschodu. Mało kto dociekał wówczas, z której strony granicy polsko-radzieckiej przybysze zostali wysiedleni).

Nie zanudziłem? wesoły)
  
Grunberger
26.06.2009 22:45:42
poziom 4



Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Zielona Góra

Posty: 308 #283712
Od: 2009-2-20


Ilość edycji wpisu: 1
Nie zanudziłeś absolutnie. Osobiście cieszę się, że wprowadzasz ożywienie na to dość zaspane forum oczko

W sumie to prawda, że Chęciński utrwalił bardzo głęboko wśród Polaków wizerunek mieszkańca Dolnego Śląska jako zaciągającego po rusku przybysza ze Wschodu. Aczkolwiek są w jego filmach takie postaci jak autochton - Wieczorek i przybysz z Wielkopolski - Kokeszko. Wyjaśnijmy sobie jedno - Kresowiacy to nie jest jakiś gorszy typ człowieka. Mnie irytuje jak Wielkopolanie (przeważnie) mówią o nas w pełni pogardliwie - Kargule. Część mojej rodziny pochodzi zza Buga i wcale nie jest to dla mnie powód do wstydu, wręcz przeciwnie - jestem dumny ze swoich przodków, ponieważ byli bardzo porządnymi i wartościowymi ludźmi.
Łemków można spotkać w okolicach Szprotawy i Głogowa - mają tam swoje greko-katolickie świątynie nawet.

P.S. Czy to Poleszukach jest mowa w tym filmie "Konopielka" ?



TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA


_________________
ŚLĄSK-SCHLESIEN-SILESIA-SLEZSKO
  
Bischofswalde
30.06.2009 09:48:41
poziom 5

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Wrocław

Posty: 429 #284937
Od: 2009-6-5
Konopielka? - muszę obejrzeć w wolnej chwili.

O Przemkowie nie miałem pojęcia. Ciekawe, że Wikipedia nie zająknęła się na ten temat ani słowem.
  
dolnoslozak
30.10.2009 20:34:17
poziom 2



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Schlesien-GŁOGÓW-Śląsk

Posty: 56 #352978
Od: 2009-10-21
Moi przodkowie częściowo pochodzą z niemców,francuzów,a także trafili się jakieś poloki.
_________________
SCHLESIEN-ŚLUNSK-SILESIA-ŚLĄSK-SLEZSKO TO MY
  
dolnoslozak
13.12.2009 20:50:32
poziom 2



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Schlesien-GŁOGÓW-Śląsk

Posty: 56 #387392
Od: 2009-10-21
Skąd byśmy nie pochodzili to możemy stworzyć razem wspaniały nasz ŚLĄSKI regionalizm.oczko
_________________
SCHLESIEN-ŚLUNSK-SILESIA-ŚLĄSK-SLEZSKO TO MY
  
Andrus2
18.02.2010 15:24:46
poziom 1

Grupa: Użytkownik

Posty: 33 #459310
Od: 2010-2-12
moja rodzina pochodzi z Małopolski ^^ dokładnie z terenów Jury.. aczkolwiek większośc ludzi w Zgorzelcu pochodzi z Wielkopolski
  
Electra25.11.2024 13:42:50
poziom 5

oczka
  
Slunzok
25.02.2011 01:46:57
Grupa: Użytkownik

Posty: 5 #656194
Od: 2011-2-25
Jo żech jest Górnoślunzok z urodzynio a Dolnoślunzok z wyboru. Tak czy owak Śląsk to Śląsk. aniołek

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » O NAS » SKĄD POCHODZĄ DZISIEJSI DOLNOŚLĄZACY ?

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny