FORUM DOLNOŚLĄSKICH REGIONALISTÓW



NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » HISTORIA DOLNEGO ŚLĄSKA » WĘGIERSKI EPIZOD 1464 - 1490

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Węgierski epizod 1464 - 1490

Śląsk pod panowaniem Węgier
  
kristian113454
12.06.2010 16:48:21
poziom 1

Grupa: Użytkownik

Posty: 43 #544966
Od: 2010-3-10
DOLNY ŚLĄSK W OKRESIE WALK O KORONĘ CZESKĄ W LATACH 1437 - 1490

W 1437 r. umiera bezpotomnie cesarz Zygmunt Luksemburczyk, co dało asumpt polskiej dyplomacji do podjęcia starań o odzyskanie Śląska, a nawet osadzenia na tronie czeskim Kazimierza Jagiellończyka. Jednak wyprawa wojsk polskich na Śląsk zakończyła się klęską. Cesarzem został Albrecht V Habsburg arcyksiążę Austrii, a następnie królem Czech. Po jego śmierci w 1439 r. stany czeskie ogłosiły królem jego syna Władysława. Był on kilkumiesięcznym dzieckiem, więc faktyczną władzę sprawował umiarkowany husyta Jerzy z Podbieradów. Koronacja Władysława nastąpiła dopiero w 1453 r. Słabe rządy Władysława Habsburga pozwoliły na realizację własnych interesów przez wielkie miasta śląskie, głownie Wrocław i Świdnicę. Odgrywają one samodzielną rolę ekonomiczną, polityczną i militarną. Zawarły one w 1444 r. związek stanów księstwa wrocławskiego i świdnicko - jaworskiego, celem walki z rozbojem i zaprowadzenia spokoju na Śląsku. W 1454 r. stany śląskie zostąły wezwane do złożenia hołdu nowemu władcy w Pradze, najdłużej opierały się temu Wrocław, Świdnica i biskup Wrocławia Piotr Nowak.
W 1457 r. umiera Władysław Habsburg, więc należało wybrać nowego króla Czech i Węgier. Wśród kandydatów do tronu był Kazimierz IV Jagiellończyk król Polski, jako szwagier zmarłego króla. Jednak stany czeskie wybrały na króla Jerzego z Podbieradów, a Węgrzy Macieja Korwina.
Zjazd książąt śląskich we Wrocławiu zajął stanowisko wyczekiwania. Jednak już na drugim zjeździe w Legnicy powołano związek śląski o charakterze antypodbieradzkim, a jego członkowie zobowiązali się nie uznawać władzy Jerzego oraz jego husyckich poglądów. Kolejny zjazd miał już bardziej pojednawczy charakter, ale otwarte przygotowania do wojny z Jerzym czynić zaczęli książęta żagańscy oraz Wrocław, ale papież Pius II nakazał im utrzymać pokój.
W związku z tym niemal wszyscy książęta (z wyjątkiem Baltazara żagańskiego) złożyli mu hołd 24 VIII 1459 r. w Świdnicy.
  
Electra29.03.2024 11:13:59
poziom 5

oczka
  
kristian113454
12.06.2010 17:03:47
poziom 1

Grupa: Użytkownik

Posty: 43 #544974
Od: 2010-3-10
Na początku 1465 r. król czeski odmówił przybycia do Rzymu, gdzie miał przysiąc rezygnację ze swoich husyckich poglądów. w opdowiedzi na to papież ekskomunikował króla Jerzego, a na wieść o tym katoliccy magnaci czescy utworzyli w Zielonej Górze antyheretycką wspólotę skierowaną przeciwko Jerzego, do której przyłączyli się: Wrocław, Baltazar książę żagański oraz Mikołaj książę opolski. Dało to początek nowemu śląskiemu związkowi antypodbieradzkiemu. Króla Jerzego poparli Jan II książę żagański oraz książęta oleśniccy. Wrocław zaproponował objęcie tronu czeskiego królowi Polski Kazimierzowi IV Jagiellończykowi, który uzyskał nawet poparcie papieża Pawła II. Jagiellończyk chwilowo odroczył decyzję, a papież 23 XII 1466 r. obłożył Jerzego jeszcze raz ekskomuniką, a poddanych zwolnił z przysięgi posłuszeństwa. Jeszcze w grudniu tego roku odbył się kolejny zjazd książąt śląskich, którzy postanowili nowego kandydata do tronu czeskiego w związku z wahaniami króla polskiego.

Zdecydowano się na króla węgierskiego Macieja Korwina, zięcia Jerzego, któremu zawdzięczał koronę. Maciej wyraził zgodę, a stany czeskie w obecności legata papieskiego Rudolfa 8 V 1468 r. w Ołomuńcu okrzyknęły go królem Czech. Nowego króla poparł Wrocław, który złożył mu hołd. Hołd złożyła mu też częśc książąt śląskich na czele z Baltazarem żagańskim. Król Jerzy zadał sobie sprawę, że przekazanie praw do tronu synom jest niemożliwe. Zdecydował się na przekazanie sukcesji Jagiellonom, a sejm czeski w czerwcu 1469 r. wybrał Władysława Jagiellończyka na następcę Jerzego z Podbieradów. Król Jerzy zmarł 22 III 1471 r.
  
kristian113454
12.06.2010 17:24:47
poziom 1

Grupa: Użytkownik

Posty: 43 #544984
Od: 2010-3-10
Sejm czeski zebrany w Kutnej Horze ogłosił królem Władysława Jagiellończyka, wbrew stanowisku opozycji katolickiej nadal popierającej Macieja Korwina, także koronowanego na króla czeskiego. Był jeszcze trzeci kandydat do tronu, Albrecht książę saski, wspierany przez Jana II żagańskiego. Jednak jego małe szanse spowodowały, że Jan II żagański w 1471 r. złożył hołd Maciejowi Korwinowi. Jan nie zdołał przekonać uczestników zjazdu książąt śląskich we Wrocławiu do poparcia Macieja w planowanej wojnie z Polską. Dysponując pieniędzmi i wojskiem najemnym Jan II zdobył spalony Żagań

Wkrótce po śmierci Jerzego i wyborze na króla Czech Władysława Jagiellończyka ziemie śląskie przejął jego konkurent Maciej Korwin. W 1474 r. wojska polskie dowodzone przez Kazimierza IV i Władysława Jagiellończyków zostały pokonane przez wojska węgierskie. W Muchoborze pod Wrocławiem zawarto układ na mocy którego Władysław został królem Czech, ale Śląsk, Łużyce i Morawy pozostały przy Macieju. W lutym 1477 r. wojska Władysława pokonały na Śląsku wojska węgierskie, dzięki czemu pozycja Jagiellończyka na Śląsku wzrosła. 10 VIII 1477 r. książęta śląscy zawarli z Władysławem pokój, który miał trwać rok.

Ostatecznie konflikt rozwiązano zawartym 7 XII 1478 r. pokojem w Ołomuńcu, ustalającym faktyczny podział kraju. Czechy pozostały przy Władysławie, a Łużyce Morawy i Śląsk w rękach króla węgierskiego Macieja. Obaj mieli prawo używania tytułu króla czeskiego. W razie śmierci Macieja zajęte przez niego kraje mogły wrócić do Korony Czeskiej, ale za wykupem 400 000 guldenów na rzecz Węgier.

Król Maciej dążył do scentralizowania władzy na Śląsku co nie cieszyło Ślązaków. Swoje rządy sprawował przez nadstarostów: Stefana Zapolyę i Jerzego von Stein, będących także starostami księstwa świdnicko - jaworskiego.

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » HISTORIA DOLNEGO ŚLĄSKA » WĘGIERSKI EPIZOD 1464 - 1490

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny