Węgierski epizod 1464 - 1490
Śląsk pod panowaniem Węgier
DOLNY ŚLĄSK W OKRESIE WALK O KORONĘ CZESKĄ W LATACH 1437 - 1490

W 1437 r. umiera bezpotomnie cesarz Zygmunt Luksemburczyk, co dało asumpt polskiej dyplomacji do podjęcia starań o odzyskanie Śląska, a nawet osadzenia na tronie czeskim Kazimierza Jagiellończyka. Jednak wyprawa wojsk polskich na Śląsk zakończyła się klęską. Cesarzem został Albrecht V Habsburg arcyksiążę Austrii, a następnie królem Czech. Po jego śmierci w 1439 r. stany czeskie ogłosiły królem jego syna Władysława. Był on kilkumiesięcznym dzieckiem, więc faktyczną władzę sprawował umiarkowany husyta Jerzy z Podbieradów. Koronacja Władysława nastąpiła dopiero w 1453 r. Słabe rządy Władysława Habsburga pozwoliły na realizację własnych interesów przez wielkie miasta śląskie, głownie Wrocław i Świdnicę. Odgrywają one samodzielną rolę ekonomiczną, polityczną i militarną. Zawarły one w 1444 r. związek stanów księstwa wrocławskiego i świdnicko - jaworskiego, celem walki z rozbojem i zaprowadzenia spokoju na Śląsku. W 1454 r. stany śląskie zostąły wezwane do złożenia hołdu nowemu władcy w Pradze, najdłużej opierały się temu Wrocław, Świdnica i biskup Wrocławia Piotr Nowak.
W 1457 r. umiera Władysław Habsburg, więc należało wybrać nowego króla Czech i Węgier. Wśród kandydatów do tronu był Kazimierz IV Jagiellończyk król Polski, jako szwagier zmarłego króla. Jednak stany czeskie wybrały na króla Jerzego z Podbieradów, a Węgrzy Macieja Korwina.
Zjazd książąt śląskich we Wrocławiu zajął stanowisko wyczekiwania. Jednak już na drugim zjeździe w Legnicy powołano związek śląski o charakterze antypodbieradzkim, a jego członkowie zobowiązali się nie uznawać władzy Jerzego oraz jego husyckich poglądów. Kolejny zjazd miał już bardziej pojednawczy charakter, ale otwarte przygotowania do wojny z Jerzym czynić zaczęli książęta żagańscy oraz Wrocław, ale papież Pius II nakazał im utrzymać pokój.
W związku z tym niemal wszyscy książęta (z wyjątkiem Baltazara żagańskiego) złożyli mu hołd 24 VIII 1459 r. w Świdnicy.


  PRZEJDŹ NA FORUM