FORUM DOLNOŚLĄSKICH REGIONALISTÓWNOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » GÓRNY ŚLĄSK » MARSZ AUTONOMII GŚ

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 3 / 3    strony: 12[3]

Marsz autonomii GŚ

18 lipca 2009 r. w Katowicach
  
Bischofswalde
08.10.2009 12:18:42
poziom 5

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Wrocław

Posty: 429 #335996
Od: 2009-6-5
votum separatum
  
Electra12.08.2022 04:23:43
poziom 5

oczka
  
Silesian
08.10.2009 12:55:22
poziom 4Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Brassel Breslau Vratislav

Posty: 335 #336012
Od: 2009-8-5
Bischofswalde - dlaczego od razu tak? - nie uważam, żeby moje zdanie było odosobnione - popierają to ludzie z RAŚ (a dla mnie oni się licza, bo bez nich nic nie zrobimy - bo musimy razem - łączyć się, nie dzielic)
sam masz niemiecką nazwę. Ja stwierdzm fakty. Nie powie nikt, ze "za Niemca" Śląsk cierpiał, tak jak "za Polaka". Ale było minęło - trzeba odbudowywac potęgę Śląska, nadrobić 60 lat.
Większość książek historycznych mówi wprost: Śląsk wcale nie wrócił do macierzy po II wojnie.
Zawsze był odrębny i nie pałał do Polski, tylko do Czech, a W Prusach i Niemczech było mu bardzo bardzo dobrze. Oczywiście - była germanizacja - zasiedlenia, itd. ale to były takie czasy.
Ważne, aby teraz pogodzić wszysktich i nie dawacsię dalej okradac
_________________
Od Zielonej Góry po Katowice Śląsk jest jeden i jedną ma stolicę!
Silesia Imperior na wieki wieków!


Oddałem duszę moją, oddam i serce swe! za Odrę moją, za Wrocław i za Śląsk!

http://silesia.restituta.eu >> SILESIA RESTITUTA
http://enhancer.xt.pl/ - strona domowa
http://silesiaimperior.blogspot.com/ - emocjonalny blog o Śląsku i Wrocławiu

  
Grunberger
08.10.2009 14:05:09
poziom 4Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Zielona Góra

Posty: 308 #336038
Od: 2009-2-20


Ilość edycji wpisu: 3
Śląsk był od początku polski w tym sensie, że był zamieszkiwny przez plemoiona polskie dzięki, którym powstała owa kraina. Ślężanie zaliczali się do tej samej grupy plemiennej co Polanie, Wiślanie i Mazowszanie (grupa plemion polskich). Obce kulturowo dla śląskich-polskich plemion było panowanie czeskie i niemieckie. To jest argument etniczny, który każe nam uznać Śląsk za rdzennie polską krainę, zaś co do polityki to rzeczywiście organizacja państwowa ślężan istniała tu wcześniej zanim pojawiło się jedno państwo polskie. Można powiedzieć przykładowo, że Mazowsze też politycznie nie było polskie, tylko od początku było mazowieckie. I to jest prawda. Jednak państwo Mieszka I stanowiło naturalną wspólnotę plemion polskich. Takie były wówczas tendencje w średnoiwiecznej Europie, gdyż tylko silne państwa miały rację bytu. Później Śląsk straciał swój kulturowo polski charakter na rzecz niemieckości. Ślężanie się zgermanizowali, choć ślady słowiańszczyzny są obecne na Śląsku do dzisiaj. Niemcy dużo dobrego zrobili dla Śląska, to fakt. Ale to nie jest argument za germanizacją. Skoro uważamy, że jako Dolnoślązacy zrobilibyśmy pewne rzeczy lepiej niż warszawka to starajmy się o większą niezależność polityczną w ramach Polski. Po co nam Niemcy ?! Z resztą dla nich Śląsk jest niemiecki i nie pezyjmują do wiadomości powstanie jakiejś krainy szczęścia polsko-śląsko-niemiecko-czeskiej.

Jeszcze raz powtarzam, że Unia Europejska to potężny centralizm. Niepodległy Śląsk (jestem mocno przeciw) w ramach UE to wewnętrzna sprzeczność.


_________________
ŚLĄSK-SCHLESIEN-SILESIA-SLEZSKO
  
Silesian
08.10.2009 14:12:55
poziom 4Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Brassel Breslau Vratislav

Posty: 335 #336043
Od: 2009-8-5
no widzisz - ja isę oczytałem trochę i wiem co innego o zaraniach dziejów na Śląsku.
To był← plemiona Ślowian a nie Polan (Polanie to Wielkopolanie i MAłopolanie)
Ślężanie i podobni byli Słowianami - nie łaczyło się ich z Polanami - tak jak Mazowszan - bożesz przecoie to wtedy "zwierzaki" były i dzikusy wesoły

_________________
Od Zielonej Góry po Katowice Śląsk jest jeden i jedną ma stolicę!
Silesia Imperior na wieki wieków!


Oddałem duszę moją, oddam i serce swe! za Odrę moją, za Wrocław i za Śląsk!

http://silesia.restituta.eu >> SILESIA RESTITUTA
http://enhancer.xt.pl/ - strona domowa
http://silesiaimperior.blogspot.com/ - emocjonalny blog o Śląsku i Wrocławiu

  
Bischofswalde
08.10.2009 14:13:55
poziom 5

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Wrocław

Posty: 429 #336044
Od: 2009-6-5
sam masz niemiecką nazwę

Wałkowaliśmy ten temat. Ty tak na poważnie wnioskujesz, że to objaw "regemarnizacji"?

nawet książęta śląscy byli w większości przeciwko Polsce - a najwięksi (Henykowie) podbijali skutecznie Polskę

Podbój to złe słowo. Usiłowali zjednoczyć tę monarchię. Podbój to coś, co dokonuje się z zewnątrz, a ówczesny Śląsk (XIII wiek) był jednym z księstw piastowskich walczących o sukcesję na tronie krakowskim. Był jednym ze spadkobierców testamentu Władysława Krzywoustego, a nie zewnętrznym państwem. Część książąt śląskich była propolska (Henryk IV Probus, Henryk VI Dobry, Bolko I i inni). A pozostali - nawet jeśli wybierali zdecydowanie inne warianty geopolityczne (Rzesza, Czechy, etc.) - to trudno by ich nazwać "Polakożercami" czy powiedzieć, że "byli przeciwko Polsce". To przegięcie w drugą stronę jest.

Dla mnie Śląsk jest śląski, niemiecki, czeski a na końcu polski

No widzisz, a on dzisiaj jest polski - i tego (mam nadzieję) nie zmienisz tak łatwo. To prawda, że musimy dopiero odkryć przed resztą Polaków tę krainę i jej dziedzictwo. Ale to - jak się domyślam - nie mieści się w Twojej logice separatystycznej.

Co Poslka nam dała????? - to było retoryczne pytanie.

Język, matkę, ojca, nie takie najgorsze państwo, niegłupią kulturę wysoką, perspektywy na przyszłość. Faktycznie - retoryczne.

a Co dały Niemcy Śląskowi? Potęgę i dumę.

i Gross-Rosen

To trochę taka wyliczanka, ale pytałeś o votum separatum. Z innymi rzeczami o których mówisz się zgadzam - np. z tym, że pod pewnymi względami trzeba nadrobić 60 lat. Z tym, że Śląsk wcale nie wrócił do macierzy po II wojnie. Z tym, że ważne jest aby pogodzić wszystkich i działać na rzecz interesów naszego regionu.

Nie bardzo rozumiem tylko, czemu uparcie nawołujesz nas do ogólnej zgody, rozumiejąc ją jako akceptację Twoich (kontrowersyjnych) przekonań. zdziwiony
To jakieś pranie mózgów ma być?

Porozumienie co do pryncypiów - tak, ono jest ważne. Ale w ten sposób ciężko będzie do niego dojść.
  
Grunberger
08.10.2009 14:26:55
poziom 4Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Zielona Góra

Posty: 308 #336060
Od: 2009-2-20
Silesian być może się mylę co do Ślężan, ale na wiki znalazłem coś takiego :TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJANo, mam nadzieję, że mimo takiej rozbieżności poglądów uda nam się znależć kilka zasadniczych kwestii wokół, których uda nam się zjednoczyć. Bo przyznam, że idee Silesiana są dla mnie nietypowe - delikatnie mówiąc oczko
_________________
ŚLĄSK-SCHLESIEN-SILESIA-SLEZSKO
  
Grunberg1222
08.10.2009 17:20:41
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 267 #336191
Od: 2009-2-23
Polska nic sobie nie przywłaszczyła - w sprawie kształtu powojennych granic nikt Polski nie pytał. Jak się komuś nie podobają obecne granice to proszę z pretensjami do Moskwy, Waszyngtonu i Londynu.

Polska powinna traktować właśnie Ziemie Zachodnie i Północne jako odszkodowanie od Niemiec. Powinna o nie dbać a nie biadolić, że kasy nie ma bo Niemcy nie dali odszkodowania. Nie ma natomiast powodów by tolerować grabież Kresów przez sowietów bo od nich nie tylko nie otrzymała Polska odszkodowania ale jeszcze na rzecz kacapów straciła. Gdyby Niemcy mieli teraz wypłacać Polsce odszkodowanie wyszłoby na to, że płacą dwa razy, tymczasem Rosja najpierw zniszczyła nasz kraj a potem jeszcze okroiła z Kresów...
  
Bischofswalde
15.10.2009 11:48:48
poziom 5

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Wrocław

Posty: 429 #341308
Od: 2009-6-5
To też nie do końca tak, niestety. Decyzję o granicy na Nysie podjęły mocarstwa - ale był moment, w którym naprawdę nie było jasne, o którą Nysę chodzi: Łużycką, czy Kłodzką. Komuniści bardzo starali się, by tworzyć na "Ziemiach Odzyskanych" fakty dokonane i przejąć kontrolę nad tym terytorium. Bez tego nie utrzymaliby się długo przy władzy (w scenariuszu straty Kresów i zbyt małych nabytków terytorialnych na zachodzie). Zdawali sobie sprawę, że ich władza zależy od ziem zachodnich (to oni wraz z radzieckimi garnizonami byli niejako gwarantem ich bytu przy Polsce). Zależało im więc, by jak najszybciej skolonizować "Ziemie Odzyskane" i to w najkorzystniejszym dla PRL kształcie terytorialnym. W ten sposób czynili z osadników zakładników władzy ludowej. Także ten PRL trochę był winien jednak całej sytuacji.

Natomiast nie jesteśmy temu winni my - kolejne już pokolenia "poosadnicze".
  
mejden159
15.10.2009 12:22:26
poziom 4

Grupa: Moderator

Lokalizacja: Wrocław-Maślice Wielkie

Posty: 366 #341334
Od: 2009-8-28
Ślężanie, Bobrzanie to były plemiona propolskie, mówili tym samym językiem co Polanie, Mazowszanie, Dziadoszanie, Wiślanie etc.

Plemiona czeskie to też inna bajka. Oni PODBILI Śląsk, który myśmy sobie później przywłaszczyli. A później utworzyliśmy tam nawet biskupstwo we Vrotizli (Tak w roku 1000 mawiano o Wrocławiu) i dlatego też ten gród nad Odra stał się stolicą tej rozległej krainy.

Niemcy, którzy tu przybywali to tacy sami autochtoni jak Polacy w XXw. Z czasem się u nich ta śląskość wykształciła.

PRL w 45r. nie przewidywało, że z Niemcami będziemy kiedykolwiek i jakkolwiek związani sojuszniczo. Dlatego też chcieli mieć stabilną granicę i łatwą do obrony. Linia Odry i Nysy Łużyckiej to była idealna linia.

A jeżeli RAŚ uważa, że regermanizacja jest słuszna to niech za przeproszeniem powiem spieprzają do Niemiec. Nie łudźcie się autonomią w Unii, tylko decentralką w Polsce. Ja się czuję dumny idąc po mieście zwiedzając szlaki polskich Piastów, i doszukuję się śladów polskości nawet w czasach późniejszych i znajduję ich od groma. Niemcy nie uznali Śląska za Śląsk, tylko za fragment wielkich Niemiec.

A w Polsce moim zdaniem mamy perspektywy na rozwój lepsze-tylko musimy je:
1.wykorzystać
2.przyswoić sobie panującą tu wielokulturowość.
  
Grunberg1222
15.10.2009 18:23:29
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 267 #341706
Od: 2009-2-23
Ponoć była koncepcja z Nysą Kłodzką i Odrą, ale wtedy Polska miałaby otrzymać całe Prusy Wschodnie. Opcja z Nysą Łużycką wydaje się korzystniejsza, ale Królewca szkoda...

Poza tym wk... mnie jak postkomuchy teraz bredzą, że dzięki komunie mamy Ziemie Zachodnie i Północne. To była koncepcja ukradziona przedwojennym narodowcom, którzy zakładali iż dla wzmocnienia i zabezpieczenia Polski konieczne będzie odparcie Niemiec na zachód (poprzez przejęcie Prus Wschodnich, Pomorza i Śląska)...
  
dolnoslozak
25.10.2009 08:58:56
poziom 2Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Schlesien-GŁOGÓW-Śląsk

Posty: 56 #349043
Od: 2009-10-21
Mieszkam w Głogowie i także jestem pochodzenia niemieckiego,nie tylko mniejszość mieszka na Górnym,ale także i na Dolnym Śląsku..Ciekaw jestem czy już coś ruszyło w sprawie utworzenia wrocławskiego oddziału RAŚ.
_________________
SCHLESIEN-ŚLUNSK-SILESIA-ŚLĄSK-SLEZSKO TO MY
  
Electra12.08.2022 04:23:43
poziom 5

oczka
  
mejden159
25.10.2009 10:15:44
poziom 4

Grupa: Moderator

Lokalizacja: Wrocław-Maślice Wielkie

Posty: 366 #349075
Od: 2009-8-28
plan zepchnięcie Niemca na zachód jeszcze za dziadka Piłsudskiego był, i mógłbyć wprowadzony-Niemcy mieli ograniczenie do 100 tys. żołnierzy i praktycznie zero sprzętu. Ale zawsze politycy znajdą jakieś "ale". Poza tym mi się wydaje, że wtedy nawet Niemcom byłoby łatwiej nas pokonać w 1939-bo na Dolnym Śląsku np. Niemcy stanowili takąwiększość, że Wojsko Polskie nie mogłoby liczyć na jakiekolwiek wsparcie i dywersja byłaby rozmiarów nieslychalnych.

Aczkolwiek nawet pod okupacją NSZ planowała oprzeć granice o Odrę i Nysę, pozostawiając wschodnie granice nietknięte. W 1943 było to możliwe, bo wszyscy myśleli że Niemcy i Ruscy się nawzajem wykrwawią...
  
Bischofswalde
28.10.2009 12:43:12
poziom 5

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Wrocław

Posty: 429 #351228
Od: 2009-6-5
Ciekaw jestem czy już coś ruszyło w sprawie utworzenia wrocławskiego oddziału RAŚ.

Powiem Ci, że mam nadzieję, że nie. Jestem przeciwny tego typu desantom.

A co do "planów spychania Niemców" (Grunberg1222, mejden159) - pamiętajcie, że to była tragedia dla milionów ludzi. Stało się i tak zostanie, jesteśmy tu i obyśmy dorastali do roli gospodarzy tych ziem. Ale nie porywają mnie wcale tego typu plany.
  
mejden159
29.10.2009 08:18:57
poziom 4

Grupa: Moderator

Lokalizacja: Wrocław-Maślice Wielkie

Posty: 366 #351762
Od: 2009-8-28
ja mówię o planie historycznym, który już miał miejsce. A nie o teraźniejszości. Obecnie Unia Europejska powoduje, że Niemiec czy Polak we Wrocławiu są traktowani na równi i sądzeni przez te same sądy itd. Aczkolwiek Wrocław na tle się mocno "spolonizował", że regermanizacji się chyba obawiać nie musimy wesoły
  
Grunberg1222
29.10.2009 10:34:49
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 267 #351810
Od: 2009-2-23
Bischofswalde - spokojnie, to przecież dyskusja o koncepcjach, które powstawały w innych warukach, kiedy to państwo niemieckie było realnym zagrożeniem dla Polski.

Co do tych tragedii, to owszem była to tragedia milionów ludzi, ale poszkodowani też powinni zauważyć, że przyczyniła się do tego III Rzesza i ZSRR przy współudziale mocarstw zachodnich. Polacy nie mają z tym nic wspólnego poza tym, że postanawiono ich przed faktem dokonanym mówiąc "tu będzie wasz kraj".
  
mejden159
30.10.2009 18:44:17
poziom 4

Grupa: Moderator

Lokalizacja: Wrocław-Maślice Wielkie

Posty: 366 #352836
Od: 2009-8-28
źle mi z tym krajem nie jest. Żal trochę Kresów bo Wilno i Lwów to dwa bardzo prężne ośrodki polskiej kultury, ale Wrocław daje nam większy prestiż na arenie europejskiej oczko
  
jacko
03.02.2019 10:12:42
Grupa: Użytkownik

Posty: 4 #2633707
Od: 2019-2-3
Przybywa pasażerów, ładunków, zmodernizowanych torów, nowoczesnego taboru, odświeżonych dworców. To dobra podstawa ku temu, by twierdzić, że polska kolej przeżywa renesansTo niech się ten pan wiceminister przejedzie z Katowic do Krakowa!Pełno odcinków wstrzymanych, bajzel wszędzie, wykonawcy i robotnicy z łapanki. U mnie we wsi na tej trasie już ponad dwa lata " "budują wiadukt", objazd fatalny! 170 lat temu, bez wielkich maszyn i sprzętu trasę z Krakowa do Szczakowej wybudowano w niecałe 2 lata. No ale wtedy byliśmy Galicją austriacką! Chyba organizacja była lepsza i tylu ministrów i innych podsekretarzy nie było!
_________________
montaż klimatyzacji Warszawa, mechaniczne udrażnianie rur, pogotowie kanalizacyjne, udrażnianie Piaseczno
  
Electra12.08.2022 04:23:43
poziom 5

oczka

Przejdz do góry strony<<<Strona: 3 / 3    strony: 12[3]

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » GÓRNY ŚLĄSK » MARSZ AUTONOMII GŚ

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | darmowe forum | sklepy | opinie, testy, oceny