FORUM DOLNOŚLĄSKICH REGIONALISTÓWNOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » GÓRNY ŚLĄSK » STADION ŚLĄSKI

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Stadion Śląski

  
Bischofswalde
13.01.2010 13:38:09
poziom 5

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Wrocław

Posty: 429 #409985
Od: 2009-6-5
Temat ma w sumie już miesiąc, ale warto o nim i tak napisać.
RAŚ chciałby, aby krzesełka na Śląskim były w żółto-niebieskich barwach. Artykuł na ten temat:


TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA


Oraz sonda, w której można poprzeć pomysł Górnoślązaków:


TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJAZachęcam do głosowania w sondzie. Podpisywanie listy byłoby na naszym miejscu trochę sztuczne - nie jesteśmy mieszkańcami Górnego Śląska. Natomiast sonda jest niezłym narzędziem na wyrażenie poparcia.

Tak jak napisałem na forum RAŚ, nie przeszkadza mi, że dla jednych z nas stadion ten przestanie być narodowym, a dla innych być może zacznie. Górnoślązacy mają prawo do swoich barw, a stadionowe krzesełka to niezłe miejsce do ich ekspozycji.

W głębszym wymiarze, byłby to może gest świadczący o tym, że my Polacy zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jesteśmy w tym kraju sami. Bo nie jesteśmy. Żyją tu razem z nami Górnoślązacy, Kaszubi, Łemkowie, Grecy, Romowie, Żydzi, Niemcy, Ukraińcy, Białorusini, Poleszucy, Litwini i parę mniejszych grup narodowościowych.

Czy nie obawiam się eksplozji górnośląskiego nacjonalizmu w wydaniu stadionowym? Nie, nie obawiam się. Ten nacjonalizm, w nieco bardziej cywilizowanej formie rozwija się tak czy siak. Plastikowe krzesełka niczego nie zmienią. Warto natomiast zerwać z ignoranctwem wobec ruchów narodowościowych. Taką tradycję ignoranctwa mamy w Polsce dość długą. Wystarczy wspomnieć kozaków Chmielnickiego (proto-Ukraińców) i co z naszej debilnej postawy wynikło. Zróbmy tak, by nie było powtórki z historii. W pierwszej kolejności przestańmy udawać, że nie ma narodowości (górno)śląskiej. I że ma ona prawo do swojej symboliki. Co dalej, czy coś dalej - nie wiem. Wiem, że nie warto popełniać ciągle tych samych błędów.

Celowo mówię o tej stronie zagadnienia, o której sami zainteresowani milczą. Im jest niezręcznie. Głośne nawiązanie do spraw narodowościowych (a nie stricte regionalnych) musiałoby pokazać, jak są nieliczni. Zantagonizowałoby wobec nich wielu ludzi. Też bym się bał.

Uważam natomiast, że warto sobie szczerze powiedzieć: temat posiada jakieś tam drugie dno. Mimo to - zasługuje moim zdaniem na przychylność.
  
Electra13.08.2022 18:35:18
poziom 5

oczka
  
mejden159
13.01.2010 20:39:34
poziom 4

Grupa: Moderator

Lokalizacja: Wrocław-Maślice Wielkie

Posty: 366 #410315
Od: 2009-8-28
Zagłosować nie wypada,a trzeba. Mądrze piszesz i dobrze prawisz-polać Ci.

A tak z innej beczki: a.d. Chmielnickiego.

Rusini jeśli już, Ukraińcy to efekt rozszczepienia Rosjan, Białorusinów oraz właśnie owych trzecich. Tak samo jak ze Słowian wyodrębnili się Polacy, Czesi itd.

I owi Rusini to nie Kozacy. Kozacy to nawet Tatarzy, Moskale, POLACY-wszyscy Ci którzy w swoich krajach czuli się zniewoleni. Kozacy to był wolny zdyscyplinowany lud, który utrzymywał się z wojen. I tak na prawdę poszło w całym powstaniu o to, że PANOWIE SZLACHTA W SEJMIE nie zgodzili się na wojnę z Turcją, co doprowadziło do tego że nie ogłoszono rejestru Kozaków narażając ich na bankructwo i upadek w Rzeczypospolitej. Inną sprawą jest ich dążenie do utworzenia "Rzeczypospolitej Trojga Narodów", ale skoro kiedyś Polacy potrafili dochodzić do porozumień i tworzyć unie to czemu dziś nie są w stanie utworzyć "Rzeczypospolitej Dwojga Narodów" z Górnoślązakami?....

  
Ernst_Friedrich
17.01.2010 17:38:06
poziom 2Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Polkwitz

Posty: 72 #415145
Od: 2009-11-28
Natuerlich, za! Dlaczego Górnoślązacy nie mogą mieć prawa do swobody wyrazu siebie, do autonomii? Powinniśmy się zastanowić czy naprawdę chcemy kraju jednolitego, ubogiego, szarego, kraju wzdłuż i wszerz zwanego Polską? Różnorodność kulturowa wzbogaca i powinno się o tym pamiętać.
_________________
Mutter Schläsing, deene Usingern!

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » GÓRNY ŚLĄSK » STADION ŚLĄSKI

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | darmowe forum | sklepy | opinie, testy, oceny