FORUM DOLNOŚLĄSKICH REGIONALISTÓW



NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » WIZJA REGIONU » HERB ŚLĄSKA

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 4 / 5>>>    strony: 123[4]5

Herb Śląska

nasz śląski Zgorzelec
  
aussie7
02.04.2010 08:07:33
poziom 2



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Wrocław

Posty: 74 #510491
Od: 2009-10-3
I dopiero teraz to piszesz Silesian... czemu ja czuje, ze Ty mnie sie nic nie zwierzasz oczko ??? Dzwon po swietach wielkiej komercji musimy zrobic mitingcool musze zrobic sobie apdejt bo ostatnio jestem mocno do tylu...

Co do czerwonych lapsk i dzioba, to zdecydowanie nie fee ... jednolistosc kompozycji, o ktorej wspomina mboro bardziej do mnie przemawia... wesoły
_________________
Co zostało zobaczone, już się nie "odzobaczy" :O
  
Electra28.03.2024 10:21:37
poziom 5

oczka
  
Silesian
02.04.2010 08:52:55
poziom 4



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Brassel Breslau Vratislav

Posty: 335 #510503
Od: 2009-8-5
a jak myslisz - dlaczego nikomu nie proponowałem owej drugiej flagi?

Zresztą - przyznam - coraz bardziej skłąniam się ku Herbowi Henrykowemu - można tez spokojnie stosować dwa - "nasz" i "ich"

Powiem tak - nie mam już nic przeciwko Herbowi woj Doln. - będę go z dumą nosił na sercu i machał naszą flagą!

Bo to nasz herb i nasza flaga >> a to jakiego orła preferuję osobiście schodzi na dalszy plan - bo flaga Woj Doln promuje HERB - a założę isę że 90% ludzików z calego Woj nie wie co mamy za herb - tak samo jak nie iwe co oznacza Silesia, Schlesien - nie mówiąc już o tym iż uwazają, że Śląsk leży TAM

Dlatego poczynania UMWD uważam za Słuszne i godne pochwały - dlatego zamierzam ostro z nimi współpracować - bo robią na prawdę bardzo duzo dla regionu
_________________
Od Zielonej Góry po Katowice Śląsk jest jeden i jedną ma stolicę!
Silesia Imperior na wieki wieków!


Oddałem duszę moją, oddam i serce swe! za Odrę moją, za Wrocław i za Śląsk!

http://silesia.restituta.eu >> SILESIA RESTITUTA
http://enhancer.xt.pl/ - strona domowa
http://silesiaimperior.blogspot.com/ - emocjonalny blog o Śląsku i Wrocławiu

  
BOLKO_THE_STRAIGHT
02.04.2010 11:44:40
poziom 3



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Ziemia Świdnicka

Posty: 106 #510569
Od: 2009-11-15
Mala wrzutka.

Tumba Bolka Ziebickiego. Orginal do obejrzenia w kosciele cystersow w Henrykowie.

Obrazek

Takie cos mozna zobaczyc jak sie spojrzy w gore na sklepienie w zrujnowanym kosciele w Lubiazu. W kaplicy ksiazecej. Malowidlo przedstawia rozne okresy dynastii slaskich piastow- okres potegi, orzel przybrany w pawie piora. Dwa okresy posrednie. Wymarcie dynastii symbolizuje orzel ktory upuszcza jablko ksiazece.

Zdjecia pochodza z serwisu wratislavia amici

Obrazek

Obrazek

Witraz w opactwie w henrykowie.

Obrazek

Taka fotke znalazlem na stronie jednego rycerskiego rodu zamieszkujacego dawniej okolice Mieroszowa, Jedliny-Zdroj, Walbrzycha.

Obrazek
  
mejden159
02.04.2010 13:46:15
poziom 4

Grupa: Moderator

Lokalizacja: Wrocław-Maślice Wielkie

Posty: 366 #510664
Od: 2009-8-28
Orzeł na tej figurce to jest dopiero wyczesany oczko Tylko ma łeb odwrócony w przeciwnym kierunku niż pozostałe któe widziałem dotychczas ;P
  
BOLKO_THE_STRAIGHT
02.04.2010 14:00:13
poziom 3



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Ziemia Świdnicka

Posty: 106 #510679
Od: 2009-11-15


Ilość edycji wpisu: 7
Po charakterystycznych zawijasach przy ogonie, szyi i skrzydłach poznaje, ze autor bazował na herbie z flagi Konrada Oleśnickiego z bitwy pod Tannenbergiem (Polacy mowia pod Grunwaldem, ale Konrad akurat ze Ślaskimi oddziałami walczył pod Tannenbergiem oczko ). Dzis ta flaga razem z innymi zdobytymi ze strony zakonnej jest eksponowana bodaj na Wawelu. Tu o niej i o innych

TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA



Obrazek

Orginalny ma glowe w dobra strone.

Pod wyzszym linkiem cytowany jest propagandowy tekst Jana Dlugosza przedstawiajacy Konrada z Olesnicy jako rzekomego zdrajce ktory sie niby targnal na swoich. Warto poznac szerzej okolicznosci i nie kierowac sie wylacznie propagandowym tekstem politycznych przeciwnikow. W bitwie tej uczestniczyli po stronie zakonu licznie przedstawiciele wielu znakomitych slaskich rodow. Jest lista z archiwow zakonu z Krolewca, ktora zawiera ich nazwiska. Jesli ktos czytal "Trylogie Husycka" Sapkowskiego pamieta, ze ojciec glownego bohatera Reinmara de Bielau tez tam walczyl. Szersze przedstawienie tla i pozwalajaca spojrzec inaczej na wydarzenia jak po tekscie Dlugosza, ze strony olesnica.org:

Najpierw przytoczenie szczegolow i tekstu Dlugosza

Czwarty syn Konrada III - niespełna 14-15-letni (?), wg innych 20-letni Konrad VII Biały, niedawny paź królowej Anny (druga żona Władysława Jagiełły), wystąpił w bitwie pod Grunwaldem po stronie Krzyżaków, dowodząc czwartą chorągwią (na planach bitwy pokazują ją, jako stojącą w drugim rzucie). Wcześniej był odpowiedzialny za zaciąg ochotników ze Śląska i Czech (za "każdą kopię" płacili 23 dukaty). Jan Długosz w swojej kronice napisał "Chorągiew Konrada Białego, księcia oleśnickiego ze Śląska, którą osobiście prowadził sam książę Konrad z ludzi własnych; pod nią służyli rycerze jego właśni z księstwa wrocławskiego i Śląska. I sam książę Konrad został pojmany i pozbawiony zarówno chorągwi, jak całej swej fortuny, ale wypuszczony został na wolność z łaskawości Władysława króla polskiego. Trzeba zaś wiedzieć, że ze wszystkich książąt śląskich czy też polskich nikt prócz tego Konrada oleśnickiego i Kazimierza, księcia słupskiego, czyli szczecińskiego nie przeszedł na stronę mistrza i Zakonu krzyżackiego z wieczną ich hańbą i wstydem, iż własną mowę i własną ojczyznę, wspierając wrogów chcieli rozszarpać i zniszczyć. Obu jednak oraz ich pojmanym rycerzom król Władysław przebaczył"

I dalsze wazne fakty i okolicznosci. Olesniccy piastowie walczac przeciwko Jagielonom walczyli rowniez o to -"co do nich czy do ich przodków z dawna należało" majac nadzieje, ze jako spadkobiercom Piastow wlasnie im nalezy sie wladanie w Polsce.

Można sądzić, że książę jako wasal króla Czech - miał obowiązek stawić się na bitwę i walczyć po stronie jego pana lennego. A wówczas król Czech był sprzymierzeńcem Krzyżaków. W. Jagiełło przebaczył Konradowi VII, ale nie zamierzał zrezygnować z okupu. Za uwolnienie jego (był najpewniej przetrzymywany w jednym z zamków w okolicach Kielc), księcia słupskiego oraz innych rycerzy walczących po stronie Krzyżaków - Jagiełło zażądał 100 tysięcy kóp groszy praskich (księcia pojmał czeski rycerz Jost z Salcu, który najpewniej zażądał znacznego okupu, twierdzi się, że Konrad sam poddał się do niewoli i szukał rycerza odpowiedniego stanu, któremu mógłby się poddać). Wobec powyższego Konrad V Kącki pożyczył na początku 1411 r. od sufragana wrocławskiego Mikołaja - 410 grzywien groszy praskich w zamian za 41 grzywien rocznego czynszu z Oleśnicy, Wołowa, Sycowa, Trzebnicy, Prusic, Wińska i Kątów (wg E. Kościk) - wykupił z polskiej niewoli Konrada Białego (obowiązek wykupu księcia z niewoli należał najprawdopodobniej do miast księstwa), co nastąpiło 8 czerwca 1411 r. Postać Konrada spadającego z konia przedstawił J. Matejko na obrazie "Bitwa pod Grunwaldem". Pokazał go (oznaczyłem czerwoną obwódką) z jasnymi włosami, w stroju dworskim, a nie w zbroi, trzymającego w ręku berło (wzorcem było berło rektorskie Uniwersytetu Jagiellońskiego). Widoczny jest także herb księcia - czarny orzeł w złotym polu.

Po bitwie książęta oleśniccy zmienili orientację polityczną. W 1414 r. Konrad Biały staje po stronie króla polskiego przeciwko Krzyżakom (razem z Konradem Kąckim i innymi 7 książętami śląskimi - król czeski, ich pan lenny był wówczas sprzymierzeńcem Jagiełły). Mieli za to otrzymać odpowiedni żołd. Konrad Biały był nawet negocjatorem pomiędzy Krzyżakami a królem Jagiełłą.

Po 1415 r. po uzyskaniu pełnoletności przez wszystkich książąt oleśnickich dzielą księstwo między siebie. Każdy otrzymał należne mu posiadłości dziedziczne i rządzą kolegialnie w całym księstwie.


Waznym faktem jest, ze ksiestwo olesnickie bylo nad granica z Polska i dlatego bywaly wzajemne zatargi. W tym celu ksiazeta olesnicy zawarli nawet pakt z Zakonem.

W 1416 r. bracia odprowadzają uroczyście Konrada VIII Młodego do Malborka, gdzie miał wstąpić do Zakonu krzyżackiego. Wtedy to Krzyżacy zawarli z książętami oleśnickimi antypolski i antylitewski układ o wzajemnej obronie. W jego wyniku Krzyżacy mieli okazać pomoc książętom w przypadku zaatakowania ich posiadłości przez wojska polskie i odwrotnie. Przjęli za to pożyczkę w wysokości 4000 grzywien. Już w 1417 r. Konrad Biały prosił Władysława Jagiełłę o wybaczenie za ten nieprzyjazny gest.

Ale już w 1423 wszyscy książęta piastowscy zamierzają walczyć wspólnie z Krzyżakami przeciw Jagielle. Sądzą, że po zwycięstwie Krzyżaków nastąpi rozbiór Polski i dostaną "co do nich czy do ich przodków z dawna należało". Ale już rok później (12 lutego 1424 r.) obydwaj Konradowie (obok cesarza Zygmunta Luksemburczyka i króla Danii) uczestniczą w Krakowie w koronacji królowej Zofii, kolejnej żony Jagiełły. Jak z tego wynika Konrad Kącki i Biały często zmieniali koalicje i obozy polityczne. Wszystko po to, aby utrzymać swoje księstwo. Bywali skłóceni nie tylko z piastowskimi krewniakami, ale i pomiędzy sobą. Prowadzili nieustanne wojny. Ale korzystając z wpływów ich brata - Biskupa odgrywali dużą rolę na Śląsku.


Tekst stad

TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA

  
Silesian
03.04.2010 10:20:59
poziom 4



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Brassel Breslau Vratislav

Posty: 335 #511467
Od: 2009-8-5
Bolko piękne zdjęcia - tak sobie pomyślalęm - że dobrze by było zebrać tutaj jak najwięcej zdjęć zgorzelca - w sumie i tak się tutja multum tego zebrało - a tak przy okazji - prezez WŚ wymyślił kolejny masakryczny (sic!) pomysł - nie mogę go na razie zdradzić - ale jest tak genialny - że nie mogę przez to spać - nic tak nie zmieni postrzegania Śląska we Wrocłąwiu jak jego najnowszy pomysł - mam nadzieję, ze w next week będę mógł coś więcej powiedzieć
_________________
Od Zielonej Góry po Katowice Śląsk jest jeden i jedną ma stolicę!
Silesia Imperior na wieki wieków!


Oddałem duszę moją, oddam i serce swe! za Odrę moją, za Wrocław i za Śląsk!

http://silesia.restituta.eu >> SILESIA RESTITUTA
http://enhancer.xt.pl/ - strona domowa
http://silesiaimperior.blogspot.com/ - emocjonalny blog o Śląsku i Wrocławiu

  
Upper_Silesian
03.04.2010 12:53:24
poziom 1



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Gieschewald

Posty: 43 #511615
Od: 2009-2-21
Mnie ciekawi bardzo ta figurka .. tzn. gdzie ją wynalazłeś Bolko itd ?
  
Grunberg1222
03.04.2010 14:25:16
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 267 #511698
Od: 2009-2-23


Ilość edycji wpisu: 1
Figurka nie musi być oryginalna. Spece od modelarstwa itd. potrafią przerobić wszystko - np. zagraniczne modele pociągów na PKP bardzo szczęśliwy

A orzeł jest odwrócony bo zdjęcie może jest odbiciem. może tak wyglądał w rzeczywistości:

Obrazek
  
BOLKO_THE_STRAIGHT
03.04.2010 14:37:02
poziom 3



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Ziemia Świdnicka

Posty: 106 #511709
Od: 2009-11-15
Upper Silesian, zdjecie znalazlem na stronie rodziny von Böhm (lub Behem w roznym czasie roznie sie pisalo) z Gor Walbrzyskich. Czlonkowie rodziny zostali wymienieni w spisie zakonu krzyzackiego z Krolewca na liscie uczestnikow bitwy pod Grunwaldem po stronie zakonu, stad pewnie wizerunek z orlem Konrada Olesnickiego.


Tu link do strony rodziny. Jest wersja po polsku, choc nie wszystkiego sie z niej dowiemy. Warto poczytac.


TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA



  
Upper_Silesian
03.04.2010 16:20:33
poziom 1



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Gieschewald

Posty: 43 #511818
Od: 2009-2-21
Bardziej interesuje mnie czy można takie cuda gdzieś nabyć cool i w ogóle.... taki kolekcjoner się we mnie odezwał bardzo szczęśliwy
  
BOLKO_THE_STRAIGHT
03.04.2010 16:49:01
poziom 3



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Ziemia Świdnicka

Posty: 106 #511850
Od: 2009-11-15
A to niestety sie nie orientuje.

Nie wykluczyl bym tez recznej roboty na specjalne zamowienie. Potomek uczestnika bitwy mogl chciec miec cos takiego nawet za spora cene.
  
Electra28.03.2024 10:21:37
poziom 5

oczka
  
Grunberg1222
03.04.2010 22:09:10
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 267 #512207
Od: 2009-2-23
Czy część tego rodu pozostała w Polsce po wojnie (???)
  
mboro
04.04.2010 12:42:50


Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Wrocław

Posty: 19 #512420
Od: 2009-10-28


Ilość edycji wpisu: 1
Chorągiew Konrada Białego zdobyta pod Grunwaldem, przedstawia orła patrzącego ad sinister, tj. w stronę wolnego końca flagi, a nie w stronę przydrzewcową. Pokazują to zarówno rysunki przedstawione przez moich przedmówców, jak i te z Długoszowej "Banderii Prutenorum":

TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA



TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA



O herbie księstwa oleśnickiego więcej (w przytaczanej już na naszym forum stronie):

TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA

.

Proszę pamiętać, że chorągiew grunwaldzka (z orłem patrzącym w drugą stronę) może być wynikiem zastosowania tzw. ukłonu heraldycznego względem np. chorągwii Wielkiego Mistrza Zakonu, co czyniłoby ją unikatową – ale to już jedynie moje domysły, a nie jestem zawodowym heraldykiem...

pzdrwm cool
_________________
Terra Silesiae – Patria Mea...
  
BOLKO_THE_STRAIGHT
04.04.2010 15:55:17
poziom 3



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Ziemia Świdnicka

Posty: 106 #512502
Od: 2009-11-15
Znalazlem jeszcze jedno ladne przedstawienie choragwii Konrada. Pochodzi wlasnie z "Banderia Prutenorum"- Dlugosza. Tylko znalazlem ladniejsze przedstawienie na orginalnej karcie bodaj rekopisu.

Obrazek
  
BOLKO_THE_STRAIGHT
04.04.2010 16:03:11
poziom 3



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Ziemia Świdnicka

Posty: 106 #512516
Od: 2009-11-15
Jeszcze troch klasyki. Jedno ze starych przedstawien herbu. Karta z Codex Manesse, Nizej tekst z wikipedii na temat zrodla:

Codex Manesse, Manesse Codex (niem. Große Heidelberger Liederhandschrift) – najważniejszy zbiór średniowiecznej poezji niemieckiej spisany na pergaminie i bogato zilustrowany w latach 1305 – 1340. Autorami zebranych w księdze utworów są szlachetnie urodzeni muzycy i poeci liryczni zwani minnesingerami. Inspiracją dla nich była twórczość francuskich trubadurów. Księga zawiera utwory 139 autorów i 137 wyjątkowej urody miniatury przedstawiające minnesingerów i ich herby.

Jedna z miniatur przedstawia księcia wrocławskiego Henryka IV Prawego w roli zwycięzcy turnieju rycerskiego odbierającego wieniec, wręczany mu przez jedną z dam zasiadających na honorowych trybunach. Henryk IV Prawy lekcje cnót rycerskich i rzemiosła wojennego otrzymał na dworze króla czeskiego Przemysła Ottokara II.

Miniatury są cennym źródłem wiedzy o ówczesnych ubiorach, przedmiotach codziennego użytku i znakach heraldycznych. Obecnie Codex Manesse znajduje się w bibliotece najstarszego niemieckiego Uniwersytetu Ruprechta-Karola w Heidelbergu i dlatego nazywany jest też Wielkim śpiewnikiem heidelberskim.

Obrazek
  
mejden159
10.05.2010 17:57:30
poziom 4

Grupa: Moderator

Lokalizacja: Wrocław-Maślice Wielkie

Posty: 366 #530190
Od: 2009-8-28
wczoraj podczas spotkania zalozycielskiego podczas debaty na temat herbu pojawila sie dyskusja na temat godla Oleśnicy. Mianowicie padlo pytanie "po ch*j w tym godle te lilie?"

Otoz wedle mojego toku rozumowania owe lilie (lilia jest symbolem wladzy krolewskiej oraz szlachetnosci tak btw oczko ) symbolizuja czasy dawnego KSIĘSTWA OLEŚNICKIEGO i nawiązują w tym godle do jego wielkości oczko

Jeżeli ktoś twierdzi inaczej, zapraszam do dyskusji oczko
  
aussie7
11.05.2010 14:35:42
poziom 2



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Wrocław

Posty: 74 #530597
Od: 2009-10-3


Ilość edycji wpisu: 1
to raczej nie bylo "po ch..." bez przesadyzmu wesoły tylko bardziej - skad sie "to to" wzielo??? -
Jak ktos sie dowie niech pisze, ja jestem ciekawa "genezy" tego godla wesoły
_________________
Co zostało zobaczone, już się nie "odzobaczy" :O
  
Freiburger
11.05.2010 17:06:47
poziom 1



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Świebodzice (Freiburg)

Posty: 35 #530697
Od: 2010-3-21
hihihi Lilie to pewnie cos po francusku Magdusia wesoły
  
Freiburger
11.05.2010 17:09:03
poziom 1



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Świebodzice (Freiburg)

Posty: 35 #530701
Od: 2010-3-21
Fleur-de-lis, fleur-de-lys, niekiedy w archaicznej pisowni fleur-de-luce (fr. "kwiat lilii") – figura heraldyczna w kształcie stylizowanego kwiatu lilii, najprawdopodobniej kosaćca żółtego (Iris pseudacorus).

Fleur-de-lis w heraldyce łączony jest często z monarchią francuską. Został przyjęty w XI wieku przez króla Filipa I, którego wnuk Ludwik VII z kolei po raz pierwszy użył tzw. Azure semé-de-lys Or (błękitna tarcza z gęsto rozmieszczonymi niewielkimi złotymi fleurs-de-lis, tzw. usiana liliami) jako swego herbu. Znak ten zaczęto kojarzyć z Francją. Symbol w postaci trzech złotych lilii na błękitnym tle został po raz pierwszy użyty przez Karola V w 1376.
  
aussie7
11.05.2010 20:31:19
poziom 2



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Wrocław

Posty: 74 #530847
Od: 2009-10-3


Ilość edycji wpisu: 2
Ot mnie znowu pojechali oczko

Dziekuje za objasnienia, francuski i francuzki sa mi obce oczkowiec doceniam baaardzo, ale nadal nie pojmuje po co na godle Olesnicy i dlaczego akurat tyle, ale to chyba Tomek (przepraszam loginu nie znam zdziwiony) sie mocno nad tym zastanawial oczko nie zeby mi to sen z powiek spedzalo, ale tez chetnie sie dowiem cool
... a tak nawiasem czy to faktycznie o olesnice chodzilo a nie o trzebnice moi Panowie bardzo szczęśliwy ???


I masz juz po imieniu mi tu wykrzyknik oczko a ja nadal Was nie kojarze z loginami
Tylko Silesian i Freiburger sa tu chlubnym wyjatkiem wesoły
Moze na nowym forum bedziecie chcieli sie przedstawic wesołyporuszony
_________________
Co zostało zobaczone, już się nie "odzobaczy" :O
  
Electra28.03.2024 10:21:37
poziom 5

oczka

Przejdz do góry strony<<<Strona: 4 / 5>>>    strony: 123[4]5

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » WIZJA REGIONU » HERB ŚLĄSKA

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny