FORUM DOLNOŚLĄSKICH REGIONALISTÓW



NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » GÓRNY ŚLĄSK » NARÓD ŚLĄSKI

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 3>>>    strony: [1]23

Naród Śląski

czy istnieje ?
  
Grunberger
04.11.2009 21:03:53
poziom 4



Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Zielona Góra

Posty: 308 #355998
Od: 2009-2-20
Nie mam, powiem szczerze wyrobionego zdania na temat, czy Hanysów (mam nadzieję, że to nie jest obraźliwe) można uznać za odrębną od Polaków narodowość. Jakie przesłanki przemawiają za tym, aby traktować ich jako Ślązaków w sensie narodowościowym. Jestem otwarty na dyskusję. Niech ktoś mnie przekona na tak lub nie wesoły
_________________
ŚLĄSK-SCHLESIEN-SILESIA-SLEZSKO
  
Electra29.03.2024 10:54:10
poziom 5

oczka
  
Upper_Silesian
04.11.2009 21:27:34
poziom 1



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Gieschewald

Posty: 43 #356024
Od: 2009-2-21
Powinno starczyć , że duża część z nas się po prostu uważa za odrębnych ......( fakt , że nie wszyscy ,a większość za Polaków się uważa ). Stoi za tym historia i poczucie odrębności i tyle.
Też bezsensu uważam trochę taką dyskusję , ponieważ to nie ma znaczenia czy ktoś się zgadza czy nie ...... my jesteśmy cool i już.

P.S Nie wspominałem o języku ponieważ ten akurat niekoniecznie musi mieć znaczenie ( patrz Amerykanie, Szwajcarzy i wiele innych ), a też lepszym określeniem byłoby Górnoślązacy ( wszak poza Hanysami są np Cysaroki cool )
  
Bischofswalde
04.11.2009 21:57:26
poziom 5

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Wrocław

Posty: 429 #356061
Od: 2009-6-5
Narodowość śląska (choć też wolałbym słowo górnośląska) istnieje. Jeśli 200 tys. osób uważa się za obywateli polskich narodowości śląskiej, to nie ma sensu temu zaprzeczać. Dla mnie kontrowersje są tylko 2.

Pierwsza, czy to tylko narodowość, czy już naród (naród to taka narodowość, która posiada własne państwo, lub zmierza do jego budowy/odbudowy - niepotrzebne skreślić).

Druga kontrowersja jest taka, że powstawanie narodowości śląskiej wiąże się chyba z zawłaszczaniem nazwy "śląska", "Śląsk", "Ślązak". Przez wieki te pojęcia nie miały konotacji narodowościowej, co najwyżej kulturową, regionalną. To się trochę zmienia i pojawia się misz-masz pojęciowy. Jeśli ja powiem że jestem Ślązakiem - to będę mówił o tożsamości regionalnej, bez związku z narodową. Jeśli powie to Upper Silesian - będzie to prawdopodobnie znaczyło już coś zdecydowanie innego. Jeśli będzie słuchał nas ktoś trzeci - może nie zauważyć różnicy. I może się zrobić niezręcznie. Także efektem ubocznym emancypowania się narodowości śląskiej jest to, że ci którzy się z nią nie identyfikują (a identyfikują się ze Śląskiem) zaczynają stosować bardziej precyzyjne określenia: np. "Dolnoślązak".
  
mejden159
04.11.2009 22:00:48
poziom 4

Grupa: Moderator

Lokalizacja: Wrocław-Maślice Wielkie

Posty: 366 #356067
Od: 2009-8-28
a moim zdaniem właśnie nie do końca historia stoi.

Od zarania dziejów mawiano o sobie jako o "Ślązakach", "Mazurach", "Sasach"itd....świadomość narodowa wykształciła się później a w wypadku Ślązaków wiązała się z niemczyzną.

więc Ślązacy jako Słowianie stanowią raczej owszem odrębną grupę kulturową, ale ciężko nazwać to narodem. Jak pokazuje to forum, nawet kwestia barw narodowych jest stosunkowo ciężka do ustalenia oczko
  
Upper_Silesian
04.11.2009 22:12:38
poziom 1



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Gieschewald

Posty: 43 #356072
Od: 2009-2-21
O niejasności pojęciowe bym się jakoś szczególnie nie martwił (podejrzewam , że z czasem wszyscy by się połapali w wykształconych pojęciach : Ślązak , Dolnoślązak w różnych znaczeniach itp. )
Mejden... też uważam , że nie można Górnoślązaków nazwać w tej chwili "pełnym narodem " jak np. Basków , aczkolwiek wielu z nas ma odrębną Śląską / Górnośląską tożsamość. Najgorsze w tym wszystkim jest to , że gdyby nie wykształcona prawdopodobnie za komuny u Polaków arogancja w tego typu sprawach wyglądałoby to całkiem inaczej. Nie stoi za nami własne państwo ( a mogłoby , w czasach plebiscytów były takie plany , miały nawet poparcie Anglików i innych państw lecz została ta opcja zakrzyczana przez Polskę oraz Niemcy). Owszem ... tak o nas mówiono jak piszesz ale nie zapominajmy , że narody wtedy się jeszcze nie wykształciły w dzisiejszym tego słowa rozumieniu.
  
mejden159
05.11.2009 10:08:34
poziom 4

Grupa: Moderator

Lokalizacja: Wrocław-Maślice Wielkie

Posty: 366 #356152
Od: 2009-8-28
przede wszystkim kwestia nazewnictwa pewnych rzeczy wprowadza Polaków w błąd-powstania śląskie. Dziwny wymysł. To były powstania górnośląskie, bo na Dolnym Śląsku jedyne echo jakie się obiło to założenie Polskiego Towarzystwa Plebiscytowego we Wrocławiu. Ale o walkach nie ma mowy. Właśnie dlatego Polacy sobie ubzdurali, że Śląsk to tylko to, co należało do Polski przed wojną (chociaż powstańcy górnośląscy walczyli nawet na terenach, które zostały wciągnięte do Niemiec), a po wojnie powstał Dolny Śląsk, który nie jest Śląskiem i dziwaczna nazwa Śląska Opolskiego....ostatnio nawet Śląsk Lubuski się pojawia, co mnie doszczętnie irytuje. No i słyszałem od kumpla z Katowic określenie Śląsk Dąbrowski, tym mianem określa się całą małopolską część woj. śląskiego jęzor

Ślązacy, którzy deklarują się jako narodowość stanowią mniejszość nawet na Górnym Śląsku. Przyznało się do niej ok. 200 tysięcy ludzi, a mieszka na Opolskiem i Śląskiem bodaj 4 czy 5 milionów...pominę Dolny Śląsk, gdzie nie było akcji "ślązaczenia"
  
Grunberg1222
05.11.2009 11:14:17
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 267 #356192
Od: 2009-2-23


Ilość edycji wpisu: 1
Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że przez lata Ślązakami nazywano tylko rdzennych mieszkańców Górnego Śląska. Nie mówiono tak w odniesieniu do napływowych mieszkańców Dolnego Śląska i ich potomków.

Wśród rdzennych mieszkańców można wyróżnić trzy grupy: Ślązaków - Niemców, Ślązaków - Polaków i Ślązaków - Ślązaków (tych, którzy deklarują odrębność narodową, a których normalnie zakwalifikowałoby się do pozostałych grup). Trudno mi określić jak jest w Czechach - czy tamtejsi mieszkańcy mówiąc Ślązak mają na myśli określenie regionalne czy poczucie odrębności nardowej. Istotne jest natomiast żeby narodowość śląską deklarowli faktycznie rdzenni mieszkańcy, a nie osoby, których rodzice za Gierka na Górny Śląsk przyjechali do pracy. Podobnie w odniesieniu potomków powojennych osadników można mówić o Ślązakach tylko w kontekście regionalnym.

Pewnych spraw nie zmienimy. Narodowość śląską deklaruje znacząca liczba mieszkańców Śląska i trudno kogoś zmusić żeby narodowości śląskiej nie deklarował. Natomiast niektórzy bossowie śląskich organizacji przez lata trochę za mocno się wypowiadali na niektóre tematy, stąd wiele osób krzywo patrzy na pojęcie narodu śląskiego, który nie ma nawet statusu takiego jak Kaszubi.
  
Bischofswalde
05.11.2009 11:19:52
poziom 5

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Wrocław

Posty: 429 #356196
Od: 2009-6-5
Ano właśnie. Wracając jeszcze do wyliczeń Mejdena - tak, stanowią mniejszość. Ok. 200 tys. na jakieś 7,5 miliona mieszkańców regionu (licząc razem z Dolnym Śląskiem), to wychodzi pi razy drzwi 3% ludności. Ale oczywiście nie znaczy to, że należy udawać, że ich nie ma. oczko (Co usiłuje niestety robić znaczna część Polaków.)
  
Niederschlesier
05.11.2009 15:57:48


Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Salzburg/Breslau

Posty: 9 #356316
Od: 2009-9-19


Ilość edycji wpisu: 1
Pozwole sobie dorzucic moje 3 grosze do dyskusji. Co do Czechow, to z tego co mi wiadomo, w odniesieniu do stosunkow wewnetrznych jestes albo Cechem (region Cesko) albo Slezakem (Ceske Slezsko/Opavsko/Tesinsko) albo Moravakem (Moravy)- nie mam czeskej czcionki to nie napisze poprawnie. Wielokrotnie slyszalem od samych Czechow jak i Slowakow kiedy mowili o Slezakach/Opavakach ze to sa czecho-polacy (przynajmniej jesli chodzi o sam jezyk, intonacje oraz podobna wymowe). Na zewnatrz wszyscy sa Czechami (tylko w stosunku do Słowaków uzywaja okreslen miejscowych - glownie sa to historyczne krainy). Czyli mozna stwierdzic, iz uwazaja sie za mieszkancow historycznych ziem czeskich, jak to sie po czesku ladnie nazywa.

Podzial na Gornoslazakow, Dolnoslazakow [od Hoyerswerdy przez Zgorzelec, Legnice,Wroclaw po Oławe/Brzeg Opolski, mieszkancow Hrabstwa Klodzkiego (Grafschaft Glatz) i okalajacych gór i pasm górskich (Sniezka, góry sowie, stolowe, zlote, bystrzyckie)+ Walbrzyszanie i Jeleniogorzanie, Zielonogorzan i Slazakow opolskich, cieszynskich, opavskich, etc., wydaje sie byc w sensie historycznym calkiem sensowny. Problem w tym ze wiekszosc tych terytoriow zamieszkuje ludnosc przesiedlona ze wschodu. Niewielu pozostalo autochtonow (nie wazne czy polskich czy niemieckich - chociaz w okolicach Olawy i Wroclawia wiecej jest tych polskich (slowianskich katolikow) - np. moi sasiedzi i rodzina od mojej mamy aniołek ) Nie zmienia to faktu iz 3.-4. pokolenie Polakow zyjace na tych ziemiach wlasnie z nimi sie utozsamia.

co do narodu slaskiego - nie było go za Piastow, nie bylo za Habsburgow ani Hohenzollerow nie ma go i teraz. nie ma tez narodu gorno- czy dolnoslaskiego. Mozna powiedziec ze istnieje odrebna grupa etniczna zyjaca na styku kultur germanskich i slowianskich, wywodzaca sie z obydwu i czerpiaca z obydwu i to sa po czesci Gornoslazacy (autochtoniczni).

Kolejny problem - podobny do sytuacji w Austrii czy Bawarii to fakt iz kazda lokalna spolecznosc autochtoniczna i zaasymilowana napływowa - wies, skupisko, osiedle (na GŚ)rozni sie dialektem, zwyczajami, itd. (obszary slaska opolskiego i GŚ) Jakie jest rozwiazanie ????? hmmm moim zdanie mozna zastosowac model czeski. wszyscy na zewnatrz (głownie dla Polski i Europy Środkowej) jestesmy Slazakami, dla reszty swiata jestesmy Polakami (bo takie mamy obywatelstwo) a w stosunkach miedzyslaskich jestesmy gorno-, dolno-, opolsko, etc Slazakami aniołek
_________________
Von Hoyerswerda im Westen bis Kattowitz im Osten, von Grünberg im Norden bis Troppau und Glatz im Suden - Das ist meine Heimat - Mein Heimatland Schlesien (punkt)
  
Upper_Silesian
05.11.2009 16:05:13
poziom 1



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Gieschewald

Posty: 43 #356323
Od: 2009-2-21
Otóż to jesteśmy pewną grupą która mocno stanowi zalążek nowego narodu ( być może - to pokaże czas )
Generalnie rzecz biorąc to strasznie nie lubię rozmawiać/pisać na ten temat .... chociaż muszę przyznać, że akurat z wami (Dolno) Ślązakami całkiem dobrze klei się dyskusja ( na pewno lepiej niż z resztą arogantów ).

Co do Republiki Czeskiej to tam narodowość Ślaska jest oficjalnie uznawana z tego co wiem ( chociaż bardziej na przekór Morawianom )ale raczej mało jest osób deklarujących ową.
  
Niederschlesier
05.11.2009 16:29:31


Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Salzburg/Breslau

Posty: 9 #356336
Od: 2009-9-19
zdaje sobie sprawe z tego iz nie jest to za lekki i przyjemny temat - szczegolnie na forum ogolnopolskim. Ja mieszkam za granica i mam za sasiada dumnego Polaka - Lubuszanina - Gorzowianina jak to on sie sam okresla i na samo slowo Slask, Slazacy, Dolnoslazacy dostaje istnych spazmow i sie strasznie zacietrzewia. Ja jestem po czesci autochtonem - dolnoslazakiem! Rozumiem naszych braci z Górnego Slaska i proby uznania ich jako odrebny narod - ja was popieram - jednak w imie jednosci panslaskiej - namiawiam abyscie o nas nie zapominali - szczegolnie dolnoslaskich autochtonach bardzo szczęśliwy
_________________
Von Hoyerswerda im Westen bis Kattowitz im Osten, von Grünberg im Norden bis Troppau und Glatz im Suden - Das ist meine Heimat - Mein Heimatland Schlesien (punkt)
  
Electra29.03.2024 10:54:10
poziom 5

oczka
  
Grunberg1222
05.11.2009 16:40:09
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 267 #356343
Od: 2009-2-23


Ilość edycji wpisu: 1
Brak poczucia dolnośląskości to w dużej mierze wina komuny. Ludziom, którzy przybyli na Dolny Śląsk z Wielkopolski, Kresów Wschodnich czy "centrali" nie zaproponowano budowy nowej wspólnoty. Jak ktoś miał rodzinę w poznańskim to się utożsamiał z nimi, kresowianie wzdychali za swoim itd. We Wrocławiu to się zaczyna kształtować, ale land musi nad tym popracować jeszcze. Dlaczego w Szklarskiej Porębie sprzedaje się gadżety... podhalańskie !!diabeł W lubuskim jest jeszcze bardziej pokręcone bo rdzenni mieszkańcy wschodniej części województwa to Wielkopolanie, część mieszkańców południa nie uznając sztucznej lubuskiej tożsamości próbuje utożsamiać się ze Śląskiem i Łużycami, a pozostali podatni na propagandę uważają się za Lubuszan co sprawia że w ich mniemaniu Zielona Góra, Nowa Sól i Żagań mają więcej wspólnego z Gorzowem i Kostrzynem niż z Wrocławiem i Legnicą...lol
  
Upper_Silesian
05.11.2009 16:43:18
poziom 1



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Gieschewald

Posty: 43 #356345
Od: 2009-2-21
No nie jest za fajnie czasami( zwłaszcza jak dowiadujesz się o sobie jakiś niestworzonych historiicool ) Daje się zauważyć , że stosunki między nami są bardzo ok i wspólne działanie będzie raczej tylko kwestią czasu ( tzn. dobre zorganizowanie u was ). Dwa pytania !!!! :

1. Niederschlesier jesteś tą samą osobą co na forum RAŚ ? Jeśli tak to fajnie byłoby jakbyś i to forum zarzucił tyloma ciekawostkami z historii Śląska. Jeśli nie coolto nie. hihi

2. Może będę zbyt nachalny ale jest szansa , że w przyszłości forum będzie obsługiwało śląski alfabet? ( dla gościnnych Górnoślązaków oraz chętnych do nauki cool )
  
Zaorish
05.11.2009 19:15:01


Grupa: Użytkownik

Posty: 2 #356429
Od: 2009-7-14


Ilość edycji wpisu: 1
"co do narodu slaskiego - nie było go za Piastow, nie bylo za Habsburgow ani Hohenzollerow nie ma go i teraz"
Mówienie o narodach w dzisiejszym znaczeniu w średniowieczu jest według mnie zupełnie nie na miejscu. Ale jakby się uprzeć to w XV w. kronikarz Jan Długosz pisał: "Żaden naród sąsiadujący z Królestwem Polskim nie jest bardziej zawistny i wrogi Polakom od Ślązaków". Czy jedynym kryterium oceny tego czy istniał naród jest to, że posiadał własne państwo? Jeśli są ludzie którzy czują odrębność od reszty współobywateli, posiadają własną odmienną tradycję i kulturę, a także historię dzięki, której identyfikują się jako grupa to co stoi na przeszkodzie, żeby uznać ich narodowość? Oczywiste jest, że nie jest to przyzwolenie tej grupie na secesję, ale udawanie, że oni nie istnieją jest co najmniej dziwne według mnie.

PS. To mój pierwszy post na tym forum, więc chciałbym serdecznie przywitać wszystkich użytkowników.
  
Grunberger
05.11.2009 20:42:32
poziom 4



Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Zielona Góra

Posty: 308 #356501
Od: 2009-2-20


Ilość edycji wpisu: 1
Cześć Zaorish, cześć Niederschlesier.

Temamt jest lekko prowokacyjny, nie ukrywam tego, ale wywołałem tę dyskusję, żeby poznać Wasze opinie, gdyż nie mogłem sobie do końca wyrobić zdania na ten temat.
Więc można powiedzieć, że Górnoślązacy są narodem, szczególnie wypowiedź wyżej jest mocno przekonywująca do tej tezy. Nie można przejść obojętnie obok liczby 200 tys. osób deklaeujących tę narodowość. Z pewnością Hanysi różnią się w dużym stopniu od Polaków, jednak mamy też bardzo wiele wspólnych cech. Jest też mnóstwo Górnoślązaków mieszkających na Śląsku od kilku, kilkunastu pokoleń nawet nie różniących się niczym od osób deklarujących narodowość śląską , którzy czują się mimo to 100% Polakami (chodzi mi tu głównie o tzw. Opolszczyznę). Więc pojawia się też tutaj nieostra granica między narodowością śląską sensu stricto, a mniejszością etniczną. Największym problemem jest uznanie tej narodowości na zewnątrz. Wewnętrzne, subiektywne przekonanieo odrębności narodowej to dość słaby atut.
_________________
ŚLĄSK-SCHLESIEN-SILESIA-SLEZSKO
  
Upper_Silesian
05.11.2009 22:55:27
poziom 1



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Gieschewald

Posty: 43 #356609
Od: 2009-2-21


Ilość edycji wpisu: 1
Generalnie na Górnym Śląsku nie jest tak jednorodnie jakby niektórzy chcieli ...... jest mniejszość Niemiecka, ludzie deklarujący narodowość Śląską ( ja np. cool),w dużych miastach sporo cyganów oraz innych pomniejszych mniejszości, no i rzecz jasna Polaków, Ślązaków uważających się za Polaków, więc generalnie sytuacja jest jaka jest.

Co do wspólnych cech to siłą rzeczy jako sąsiadujące grupy słowiańskie (jak i zresztą Czesi, Słowacy itd.) mamy wiele wspólnych cech .Wiele lat we wspólnym państwie o takiej a nie innej polityce wobec nas też robi swoje.
  
Niederschlesier
05.11.2009 23:10:27


Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Salzburg/Breslau

Posty: 9 #356615
Od: 2009-9-19


Ilość edycji wpisu: 1
Servus Grünberger, Czesc Zaorish, Witajcie Szanowni Forumowicze (przepraszam ze sie nie przywitalem wczesniej zawstydzony)

@ Zaorish - zgadzam sie, mowienie o narodach w czasach kiedy narodow jeszcze nie bylo (panstwa narodowe to przeciez dosc "swiezy" bo XIX wieczny twor) bylo daleko idacym uogolnieniem.

co do "Jeśli są ludzie którzy czują odrębność od reszty współobywateli, posiadają własną odmienną tradycję i kulturę, a także historię dzięki, której identyfikują się jako grupa to co stoi na przeszkodzie, żeby uznać ich narodowość" - nie mozna ich wg mnie uznac jako narodowosc a jedynie jako grupe etniczna albo za Maxem Weber uznac mozna Slazakow za Ethnizität (nie wiem jak to po polsku dokladnie wyrazic) To co opisales to wlasnie samoswiadomosc bycia odmiennymi czyli ta relacja MY - ONI. Ale co do terminow nie bede sie spierac bo nie znam sie na tyle i nie orientuje dokladnie w polskiej terminologii, zeby wylapac takie niuanse.

@ Grünberger - co do Opolszczyzny ja mam czasami mieszane uczucia bo powiem szczerze ze obszary np. Lambinowic sa bardziej niemieckie niz slaskie. ale masz racje wielu gornoslazakow czuje sie polakami - glownie zwiazane jest to z rzymskim-katolicyzmem i mszami po polsku za czasow niemieckiej wladzy (tak bylo na wschod od Wroclawia az do polowy lat 30-tych XX wieku).

Najwiekszy problem moim zdaniem to to ze nie mamy definicji slaskiej grupy etnicznej/narodowosci. Laczy nas nasza slaska ziemia (tylko i az). To mamy wspolne. Co wiecej? Jakie mamy wspolne wartosci/tradycje/obyczaje?? Kto je w domu Kließla+Schelsisches Himmel a kto je Rosol+Schabowy a kto Rolade+kluski, Apfelstrudl a kto sernik w niedziele. Kto idze w Trachcie (stroju ludowym) do kosciola, kto szuka jajek w trawie na wielkanoc, etc. Takie proste przyklady ale pokazuja wiele roznic, ale in varietate concordia !! Historia naszej ziemi powinna nas laczyc i od tego powinnismy wyjsc. bardzo szczęśliwy
_________________
Von Hoyerswerda im Westen bis Kattowitz im Osten, von Grünberg im Norden bis Troppau und Glatz im Suden - Das ist meine Heimat - Mein Heimatland Schlesien (punkt)
  
mejden159
06.11.2009 11:27:17
poziom 4

Grupa: Moderator

Lokalizacja: Wrocław-Maślice Wielkie

Posty: 366 #356721
Od: 2009-8-28
zawsze mnie ciekawi ten fakt i nigyd nie znalazłem odpowiedzi-skoro na Dolnym Sląsku było dość dużo Polaków (praktycznie prawy brzeg Odry czyli ten w kieurnku wielkopolski był nazywany "polskim", we Wrocławiu była dość spora polonia i na wioskach niekiedy mieliśmy przewagę-to gdzie Ci ludzie się podziali? Mówili po polsku, mieli nazwiska i imiona polskie a po wojnie nagle mówi się, że tu byli tylko Niemcy...i że nie ma tu ludności rdzennej
  
Bischofswalde
06.11.2009 19:56:47
poziom 5

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Wrocław

Posty: 429 #357307
Od: 2009-6-5
O ile dobrze kojarzę, to pod koniec lat 40-tych na Dolnym Śląsku obywatelstwo PRL otrzymało coś ponad 90 tys. autochtonów. Byli to często bądź Polacy, bądź osoby związane jakoś z polskością (np. przez więzy rodzinne). Przed wojną mogło ich być 150, może 200, może 250 tys. na cały DS. W trakcie wojny, wielu skończyło w obozach pracy przymusowej, w kamieniołomach Gross-Rosen itp. Wielu zostało też wysiedlonych w latach 1946-1948 razem z Niemcami, ponieważ zostali wzięci za Niemców.
  
Niederschlesier
06.11.2009 21:00:25


Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Salzburg/Breslau

Posty: 9 #357340
Od: 2009-9-19
Najwiecej miejscowych Polakow zostalo wysiedlonych przymusowo jak i po czesci dobrowolnie do Niemiec. Ludnosc naplywowa zle sie do nich odnosila - opowiadala mi to moja babcia - i traktowani byli jako V kolumna. Czesc z polskich Dolnoslazakow zostala wyslana na roboty do Rzeszy badz pracowala na miejscu. Polacy ktorzy byli znani z dzialanosci pro polskiej, udzielali sie w swoich parafiach, etc. trafili do obozow - glownie do Gross Rosen - tak jak pisze Bischofswalde. Ci co pozostali, jak czesc mojej rodziny, latwo jednak w Polsce nie mieli....
_________________
Von Hoyerswerda im Westen bis Kattowitz im Osten, von Grünberg im Norden bis Troppau und Glatz im Suden - Das ist meine Heimat - Mein Heimatland Schlesien (punkt)
  
Electra29.03.2024 10:54:10
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 3>>>    strony: [1]23

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » GÓRNY ŚLĄSK » NARÓD ŚLĄSKI

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny