O Śląsku piszą
Gdzie można znaleźć inforormacje o D I G Śląsku
Polscy intelektualiści to często nie jest żaden autorytet wesoły

Są plusy tego, że Polska aż tak bardzo na zachód nie była zorientowana - oświeceniowa zaraza nie przeniknęła na nasze ziemie w takim stopniu jak w krajach zachodnich. Zachowaliśmy religię, tradycje, tożsamość narodową.

Silesian - cieszę się, że cytujesz także moją ulubioną książkę o Śląsku, ale interpretować można to różnie. Trzeba by zapytać autorów co mieli na myśli. Nie wiem dlaczego Śląsk miałby być uważany za odrębny, a reszta dzielnic za Polskę skoro wszystkie te dzielnice był niezależne i walczyły o koronę krakowską. Śląsk nie chciał podbić Polski, lecz władcy Śląska dążyli do tego by być seniorami,jako książęta jednej z polskich dzielnic. Piszesz, że Polska nie powstała w 1 dzień. Śląsk też nie odłączył się od Polski w 1 dzień. To był proces, który zakończył się w XIV.

Co do dzikusów - sam na tamtych terenach masz korzenie. Trochę nie ładnie się w ten sposób wypowiadać. Czasy, w których Śląsk powoli odpadał od Polski to już nie czasy niedźwiedzich skór. Przypominam, że rycerstwo polskie dorównywało klasą zachodnioeuropejskiemu, pokonując cywilizowanych Krzyżaków pod Grunwaldem (istotnie z pomocą np. Tatarów czy Rusinów), później Rzeczpospolita Obojga Narodów była jedną z największych potęg Europy. Błędem jej władców było, że nie zorientowali się na zachód i nie zlikwidowali Brandenburgii, ale to już inna historia. W 1918-19 Wielkopolanie z serca, uważanej przez ciebie za dziką, Polski dali łupnia oddziałom niemieckim atakującym z cywilizowanych już Brandenburgii i Śląska. Polska niosła kaganek cywilizacji na wschód, ale kraje mongolskie z Rosją na czele były zbyt oporne lol


  PRZEJDŹ NA FORUM