O Śląsku piszą
Gdzie można znaleźć inforormacje o D I G Śląsku
Na tej samej zasadzie historia Śląska nie jest historią Czech, Austrii czy Niemiec.

Pod Grunwaldem walczył cały Śląsk? Które późniejsze wojny? Bo o ile pamiętam granica zachodnia była do czasów rozbiorów najspokojniejsza.

Henrykowie skutecznie podbijali Polskę - bzdura! Rządy Henryka Brodatego, Pobożnego czy Probusa w Krakowie to nie podbijanie Polski bo Śląsk był częścią Polski rozbitej na dzielnice (tak samo jak Wielkopolska, Małopolska i Mazowsze), a uzyskanie zwierzchności senioralnej. Leszek Biały też podbijał Polskę?

O oderwaniu Śląska od Polski można mówić dopiero w XIV w., gdy włączono Śląsk do Czech.

"Powrót Śląska do Macierzy" - to się niesłusznie kojarzy z komuną (koncepcja nie była komunistyczna, jak już kiedyś pisałem). Jeśli mamy na myśli powrót do granic piastowskich to jest to jak najbardziej prawidłowe określenie.


Polacy nie zaprzeczają wcale czesko-austro-niemieckiej przynależności śląska od XIV do XX wieku. Nie ma tu czemu zaprzeczać bo ślady tej historii są widoczne na każdym kroku. To niektórzy "Ślązacy" (nie tylko w rozumieniu etnicznym) próbują dziś podkopywać rolę Polski w historii Śląska i udowadniają, że Śląsk się Polsce nie należy. A ci co się na to nie godzą zostają okrzyknięci "polskimi nacjonalistami", antyniemieckimi "pyrami" i "hadziajami" przesiąkniętymi propagandą PRL. Czyż nie?


  PRZEJDŹ NA FORUM