Kalendarium Festung Breslau
10.2. Pierwsza wewnętrzna ewakuacja mieszkańców Zalesia, Zacisza, Biskupina, Sępolna do dzielnic południowego.

15.2. Okrążenie Wrocławia przez wojska radzieckie 6 Armii pod dowództwem gen. Władimira Głuzdowskiego. Wezwanie do poddania miasta w ciągu 24 godzin, pozostało bez odpowiedzi. Rozkaz gen. von Ahlfena o obronie twierdzy do ostatniego człowieka.

16.2. Oblężenie Wrocławia trwające 80 dni rozpoczęlo się natarciem od południa. Luty-marzec: walki w południowych dzielnicach miasta.

27.2. Natarcie radzieckie przeszło przez dzisiejszy plac Powstańców Śląskich. Ewakuacja ludności cywilnej z ulic położonych na południe od Dworca Głównego.

7.3. Komendantem twierdzy został Hermann Niehoff. Zarządzenie o obowiązku pracy: przymusem pracy zostały objęte wszystkie osoby przebywające w mieście, w tym dzieci - chłopcy od 10, dziewczynki od 12 roku życia.

13.3. Wykonano pierwsze wyroki śmierci za uchylanie się od pracy.

14.3. Stanowisko dowodzenia przeniesiono ze schronów pod dzisiejszym Wzgórzem Partyzantów do podziemi Biblioteki Uniwersyteckiej na Piasku.

16.3. Teren projektowanego lotniska na dzisiejszym pl. Grunwaldzkim ogłoszono obszarem zamkniętym.

2-ga połowa marca. Nasilenie radzieckich nalotów bombowych na zakłady zbrojeniowe i stanowiska artylerii.

29.3. Na północ od miasta przerzucono oddziały 2 Armii Wojska Polskiego; żołnierze polscy nie wzięli jednak udziału w walkach o Wrocław, skierowano ich do forsowania Nysy Lużyckiej.

29-30.3. Zamachy bombowe na siedziby obwodowych grup partyjnych NSDAP przy dzisiejszej ul. Kilińskiego 2 i Jedności Narodowej 70/72

1.4. Rozpoczęło się natarcie wojsk radzieckich na zachodnim odcinku frontu, z rejonu Kuźnik i Nowego Dworu; żołnierze 6 Armii zdobyli lotnisko w Gądowie Małym i doszli do Odry w pobliżu koszar na Kozanowie.

1.-2.4. Zmasowane naloty bombowe, w drugim dniu Wielkiej Nocy miasto przeżyło bombardowanie największe podczas oblężenia.


  PRZEJDŹ NA FORUM