O Śląsku piszą
Gdzie można znaleźć inforormacje o D I G Śląsku
Ten tekst pod Twoim linkiem nie jest az taki tragiczny. Kiedys czytalem dluzszy tekst tego pana. Tu jedna z Jego inicjatyw. Probka mozliwosci:

Mamy zaszczyt poinformować, że po czterdziestu latach od pojawienia się zamysłu Towarzystwo Ślężańskie podjęło publiczne obchody DNIA ŚLĄSKA POLSKIEGOzakręcony

DZIEŃ ŚLĄSKA POLSKIEGO OBCHODZONY JEST 28. LIPCA W ROCZNICĘ ZGONU
NIEZŁOMNEGO POLAKAzakręcony KSIĘCIA ŚWIDNICKO – JAWORSKIEGO BOLKA II.

W niedzielę 29. lipca 2007r. w Sanktuarium Ślężańskiej Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach u podnóża Góry Ślęży ks. prałat Ryszard Staszak odprawił mszę świętą w intencji dawnego władcy Ziemi Ślężańskiej, polskiegozakręcony księcia świdnicko – jaworskiego Bolka Drugiego, Piasta śląskiego, wnuka Władysława Łokietka, siostrzeńca Kazimierza Wielkiego, fundatora zamku na Górze Ślęży, o którym to władcy Długosz w swojej kronice napisał, że choć inni książęta śląscy zaparli się Ojczyzny - dając się zhołdować Janowi Luksemburskiemu – to on jeden "nie dał się zwieść do tego grzechu, oświadczał głośno, że jest księciem polskimzakręcony, a od jedności z Polskązakręcony nigdy nie odstąpi". W sztafecie dziejów książę Bolko II był kontynuatorem dzieła właściciela Góry Ślęży, Piotra Włosta z rodu Łabędziów - możnowładców plemienia Ślężan, budowniczego Polskizakręcony(az sie cisnie zeby dodac "Ludowej"), głównego doradcy Bolesława Krzywoustego i palatyna. Zakończone 28 lipca 1368 roku życie księcia Bolka Drugiego zawierało ważne przesłanie dla dziesiątków pokoleń broniących polskościzakręcony Śląska. Od nas, obecnie żyjących, zależy przyszłość Śląska Polskiegozakręcony.

Na czym polegają moje zastrzeżenia ? Relacja Długosza nie jest wiarygodna gdyż żyjący w latach 1415- 1480 Długosz nie mógł słyszeć podobnej deklaracji polskości od śląskiego księcia zmarłego w 1368, a więc na 47 lat przed jego narodzeniem! Inne źródła nie zawierają wobec księcia podobnych deklaracji i nazywany jest on w nich jedynie "księciem Śląskim". W dokumentach książęcych, które zachowały się m. innymi w Księdze Henrykowskiej świdniccy książęta używają tytułu "książąt Śląska i panów na Fürstenbergu". Bolko Świdnicki po prostu sprzymierzył się z polskim królem w obliczu zagrożenia granic swego księstwa ze strony Czech. Zostal w dodatku przez polskiego krola zdradzony, gdyz nie baczac na uklad laczacy go z ksieciem Swidnicy Kazimierz podpisal uklad o zrzeczeniu sie praw do Slaska. Zdradzony ksiaze swidnicki zostal zmuszony do przejscia na strone Luksemburczyka, ktoremu przez wiele lat dawal skutecznie opor. Jesli interesuje kogos szersze poznanie z tej strony, ktorej zadko da sie poznac w szkole proponuje kliknac tu.

http://66.249.128.91/showpost.php?p=36323934&postcount=312


  PRZEJDŹ NA FORUM