Herb Śląska
nasz śląski Zgorzelec
Jesli chodzi o kosciol protestancki, to wiekszosc wroclawskich kosciolow byla protestancka.

Jesli chodzi o orla to w tekscie do ktorego dawalem link pisza:

Być może się zastanawiałeś co to za orzeł? Czy niemiecki, a może piastowski, jak twierdzą niektórzy? Otóż jest to tzw. czarny orzeł dolnośląski, co wyraźnie widać na poniższym porównaniu widoku Sępolna z historycznym herbem Dolnego Śląska.Bardzo ciekawa jest charakterystyczna, srebrna przepaska zwieńczona krzyżem. Jej zarys tworzą budynki przy ulicach I-szej Dywizjii, Ściegiennego, Belwederczyków oraz Waryńskiego. Nasz sępolniański, heraldyczny dolnośląski orzeł, jest widoczny tylko z lotu ptaka i to pod odpowiednim kątem, aby skrót perspektywy nadał obrazowi właściwe proporcje. Często pojawia się pytanie gdzie jest głowa orła? Tworzy ją cały obszar pomiędzy szkołą a ulicą 9 maja...

Jesli chodzi o obecnosc slaskich orlow we Wroclawiu to jest ich calkiem sporo. Tylko trzeba sie bardziej przyjrzec. Ba. Najpiekniejsze egzemplarze sa wlasnie we Wroclawiu. Jesli chodzi o te na budynkach to przyjrzyj sie kosciolowi sw. Michala jest ich tam kilka- a nawet kilkanaście. Pare znajdzie sie zewnatrz i wewnatrz ratusza.

Masz jeszcze inne przyklady
http://img377.imageshack.us/img377/7406/breslau58ig9.jpg

Nawet pruskich sie troche uchowalo. Tu Orly Prus i Slaski obok siebie. Przypuszczam, ze ten nie jest jedynym pruskim orlem, ktory sie zachowal. A jesli chodzi o slaskie jest ich cala masa.
http://img185.imageshack.us/img185/8822/br028qi0.jpg


  PRZEJDŹ NA FORUM