WROCŁAW STOLICĄ
Śląska
A które? Bo pytanie to to z takim znaczkiem "?" na końcu. bardzo szczęśliwy
Śląsk ma swoją historyczną stolicę we Wrocławiu, tak jak Górny Śląsk ma ją w Opolu. Innych stolic niż historyczne nie ma, bowiem nie ma jednostek administracyjnych takich jak Śląsk czy Górny Śląsk.
Ani Wrocław, ani Opole nie odgrywają dziś roli wielofunkcyjnego centrum wobec obszarów, których są historycznymi stolicami. I zapewne już nigdy nie będą. Wrocław dlatego, że Górny Śląsk dorobił się własnych ośrodków akademickich, naukowych, administracyjnych itp. Opole dlatego, że zostało zdystansowane przez okręg wielkoprzemysłowy - na przestrzeni ostatnich dwóch wieków zdecydowanie najbardziej dynamiczną część Śląska (całego). Okręg ten zmaga się z poważnymi problemami wynikającymi z zakonserwowania go w latach PRL w takiej a nie innej gospodarczej formule oraz z postępującej do niedawna utraty elit (co skutkuje kiepską jakością obecnego establishmentu), ale wciąż ma największy w skali Śląska potencjał.
I, jak już pisałem, możliwe jest wpisanie Wrocławia w świadomość historyczną Górnoślązaków, ożywienie poczucia symbolicznych więzi z Dolnym Śląskiem, ale na pewno nie poprzez próby historycznej legitymizacji swojej rzekomej wyższości. Górnoślązacy po sukcesie cywilizacyjnym, jaki przyniosła im industrializacja, nie będą już patrzyli na Dolny Śląsk jak na mądrzejszego brata. Do tego dochodzi doświadczenie po roku 1945 - jeszcze dziesięć lat temu jadąc przez dolnośląskie wsie można się było poczuć jak w trzecim świecie. To miało wpływ na powstanie stereotypu regionu "zhadziajonego", który gdzieś tam jeszcze pokutuje.


  PRZEJDŹ NA FORUM