PROJEKTOWANE WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE
obszar, organy, herb, flaga, hymn, święto regionu
Łagów był częścią Ziemi Lubuskiej opchniętej Brandenburczykom przez Rogatkę. Obadaj te XVII w. mapy: wyraźnie widać, że Łagów nie należy do śląskiej enklawy świebodzińskiej:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/16/Blaeu_1645_-_Silesia_Inferior.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/dc/Blaeu_1645_-_Ducatus_Silesi%C3%A6_Glogani.jpg


Bolko - kręcisz z tą Wschową. Piszesz, że do Wielkopolski należała do 1795 (jeśli już to 1793 bo wtedy był II rozbiór). A po tej dacie to nie? Granice pomiędzy Śląskiem a Provinz Posen (Wlk. Ks. Poznańskim, czy wczesniej Prusami Południowymi i Ks. Warszawskim) to przecież granice przedrozbiorowe - nie było tam żadnych korekt. Wschowa nie została włączona do Śląska aż do 1938 roku.

Przynaleznosc do Grenzmark Posen nie jest przynaleznoscia do Wielkopolski. Obecnosc Posen w nazwie moze byc mylaca.

Może dla Ciebie. Taka nazwa prowincji wzięła się z tego, że tworzyły ją tereny Provinz Posen i Prus Zachodnich, które po I wojnie światowej utrzymali Niemcy. Wschowa była w Grenzmark Posen - Westpreussen bo wcześniej była w Provinz Posen, powiat brał udział w Powstaniu Wlkp. itd.

Zajrzyj w herb powiatu, czy slaski orzel w jego herbie to Twoim zdaniem jest tam bez powodu?

Jak najbardziej śląski orzeł jest tam słusznie bo do powiatu należy śląska gmina Sława. Jeszcze po wojnie oficjalną nazwą była "Sława Śląska". Lewa część herbu powiatu wschowskiego nawiązuje do jego śląskiej części a prawa część do herbu Wschowy.

Obecny fakt przynaleznosci do woj. lubuskiego, a nie wielkopolskiego wybitnie swiadczy o tym jak mieszkancy poczuwaja sie do wielkopolski i na odwrot.

jakby "lubuscy" politycy nie zrobili histerii z tym województwem to by nie było tematu przynależności wielkopolskich gmin jak Babimost, Kargowa czy właśnie Wschowa do lubuskiego, bo pierwotny plan 12 województw zakładał przynalezność do woj. wielkopolskiego. Są to miejscowości dawnego Grenzmark Posen - Westpreussen i duży odsetek ludności stanowi tam także element napływowy - który bardziej będzie wspierał lubuszczyznę niż Śląsk. Rdzenni mieszkańcy jak najbardziej za Wielkopolską.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/ba/Posen_1905.png


  PRZEJDŹ NA FORUM