Herb Wrocławia
ujęcie historyczne
Jesli ten rodzaj slowianskiego jezyka przedstawia sie jako slaski to podejrzewam, ze ten dzial moze byc komunistycznym reliktem. Przedstawianie tego jezyka jako slaskiego bylo by po prostu historycznym klamstwem..
Nauka kultury i historii byly by na miejscu i wrecz niezbedna, ale z klamstwami na temat jezyka powinni dac spokoj jesli rzeczywiscie jest tak jak mowisz. Mejden, profesorowie germanistyki zdadza sie w tym wypadku raczej na nic. Poczatek tego cytowanego wierszyka zrozumieja. Bo jest po niemiecku. Zreszta wierszyk jest adresowany do niemieckiego czytelnika, ktoremu narrator tlumaczy znaczenie slaskich slow i inne slaskie zaszlosci kulturowe. Niestety nie moge polecic Ci niczego gdzie moglbys sie wiecej dowiedziec na temat "schlesisch", bo polskich publikacji na jego temat raczej nie ma. Jednym z wczesnych swiadecw tego jezyka w literaturze jest tworczosc XVII wiecznego glogowianina- Andreasa Gryphiusa. Do innych przykladow jest tworczosc wroclawianina- Carla von Holtei. Innymi autorami sa pochodzacy z Milikowic, powiat swidnica Paul Keller, swidniczanin- Max Heinzel, Philo von Walde. Slask mial wlasna, swoja kulture,a nawet jezyk. Jej istnienie i jezyka nie bylo wygodne polskim wladzom, wiec przez swoje dzialania i media kreowaly wlasna wizje sprawy. Dlatego obecnie w Polsce nie ma najczesciej nawet pojecia o istnieniu takiego jezyka.

Sa na Uniwersytecie Wroclawskim jednak naukowcy, ktorzy zasluguja na uznanie- sa to Roscislaw Zerelik i Marek Czaplinski. Ich autorstwa ksiazka, napisana w zespole wiecej autorow pt. "Historia Slaska" jest nowa jakoscia w Polskich publikacjach na temat Slaska. Polecam.


  PRZEJD NA FORUM