WROCŁAW STOLICĄ
Śląska
Temat z pozoru wydaje się oczywisty. Ale nie zmylcie się.

Temat ten umieszczam tutaj, ponieważ dotyczy on naszych górnośląskich kolegów.

Chciałem w zasadzie zadać tutaj takie małe pytanie: Czy nie przyszłoby wam na myśl, żeby promować wiedzę o Dolnym Śląsku u siebie? Gdzie nie widzę zdjęć z marszów, albo gdzie nie spotykam się w prasie i mediach ze Śląskiem i RAŚiem to widzę tylko te żółto-niebieskie barwy i katowickie hasła.

A może byście spróbowali na Górnym Śląsku rozprzestrzeniać wiedzę, bo również i u was wiele osób żyje w przekonaniu, jakoby "Śląsk to Śląskie, a Dolny Śląsk i Opolszczyzna to osobny region"...poniekąd to zdanie choć absurdalne ma w naszym podziale administracyjnym historyczne uzasadnienie.

Zanim zaczęto używać terminu "Górny Śląsk" na dobre, to panował podział na ŚLĄSK WŁAŚCIWY (czyli Dolny, nazywany wówczas Śląskiem) oraz na Opolszczyznę (księstwo opolsko-raciborskie-Górny Śląsk).

Więc gdyby zlikwidować obecne Śląskie włączając je do Opolskiego, a pozostawiając Dolnośląskie mielibyśmy odbitkę ze średniowiecza oczko

Ale wracając do tematu...co z edukacją regionalną na Górnym Śląsku? Które (jeśli kogoś urażę to przepraszam) hanyskie dziecko ma Wrocław za swoją stolicę, a bitwę legnicką za jedną z największych w SWOIM regionie?


  PRZEJDŹ NA FORUM