radar
Silesian:

Breslau zniszczyli Niemcy i Rosjanie podczas oblężenia miasta. Takie są fakty. Odbudowa miasta zaczęła się w 1945, w PRL. Nie zajmowały się nią wrocławskie krasnoludki, tylko Polacy, którzy znaleźli w gruzach Breslau nowy dom. Atakując szabrowników (również tych urzędowych, z centrali), nie zapominaj o zasługach tych, którzy budowali, remontowali i dźwigali to miasto z upadku.

Możesz sarkać na brak planu Marshalla, na dewastację powojenną przez osiedloną tu ludność wiejską, nie nauczoną korzystania z infrastruktury dużego miasta. To wszystko prawda. Zwróć jednak uwagę, że historyczna zabudowa centrum miasta, jest misterną rekonstrukcją (w 60-70%). Równie wielki trud w odbudowę miasta włożono w tej części Europy (na wschód od Odry) jedynie w Warszawę (z wykorzystaniem naszych cegieł i z gorszym efektem).

Dlatego nie przekonuje mnie malowanie Polaków wyłącznie jako „dewastatorów”. To bardzo wybiórcze spojrzenie, niezgodne z rzeczywistością.

O spotkaniu ze Schlesierami opowiem w innych okolicznościach. Zarzucasz mi brak serca, ale to się nazywa zdrowy rozsądek.


  PRZEJDŹ NA FORUM