Herb Śląska
nasz śląski Zgorzelec
Przedstawienie herbu, na które narzekasz, a które obowiązywało wcześniej zaczerpnięto z grobowca Bolesława Wysokiego- założyciela dynastii naszej linii śląskich piastów. Rozumiem, że może się niepodobać. Sprawa gustu. Oto przedstawienie w orginale.



Dalej kilka innych historycznych przedstawień śląskiego herbu. Klasyka tematu.

Również z Lubiąża. Grobowiec Przemka ze Ścinawy.



Dalej jedno z piękniejszych przedstawień. W orginale do obejrzenia we Wrocławskim Muzeum Narodowym. Mam nadzieję, że kiedyś powróci do Wrocławskiego kościoła św. Krzyża, który wybudowany został przez niego po to, żeby być dla niego miejscem spoczynku.





To samo w kolorze.



Henryk IV Prawy ( tłumaczenie łac. Probus) na karcie Codexu Manesse.



Nagrobek Henryka Pobożnego. Tu jeszcze w opactwie św. Wincentego we Wrocławiu. Obecnie we Wrocławskim Muzeum Narodowym.





Tu w kolorze



Orzeł na grobowcu Henryka Brodatego, określanego w łacińskiej sentencji na tej płycie Honor Silesie



Grobowiec ostatniego księcia wrocławskiego Henryka VI Dobrego. Ciekawa modyfikacja herbu występująca jedyny raz. Tło ma kolor czerwony. Nagrobek znajduje się we wrocławskim kościele św. Wincentego na placu Nankera 15.





Sarkofag Bolka Świdnickiego w byłym opactwie cystersów w Krzeszowie.



Po wersji kolorowej widać, że się różni. Obecnie takiego orła znajdziemy w większości powiatów zachodniej części Śląska. Czerwona połówka orła pochodzi od spokrewnionych ze świdnickimi piastami brandenburskich askańczyków. Od nich właśnie czerwony orzeł jest dziś herbem Brandenburgii.





Również z Krzeszowa sarkofag Bolka II



  PRZEJDŹ NA FORUM