(Dolno)Śląska Flaga
Temat herbu i flagi jest dla mnie bardzo ważny - cieszę się, że RAŚ wyznaje moje poglądy (albo ja RAŚu) - zgodnie z historią moga być tylko dwie wersje - pruska: biało-złota i czesko-austriacka: czarno-złota. Ja obstaję za czarno złota i będę tej opcji bronił własna piersią. Biało-złota - owszem w owstateczności - ale to barwy Watykanu. Czarno-złotej nie ma nikt.


Barwy Śląska - może być jeszcze dodatkowo biały pasek - ale powinna jednak być czarno złota

z Orłem gorzej juz się prezentuje niż biało-złota - wiadomo - kolory

tak tez kombinowałem...

dobra tez była niezaakceptowana flaga:

na prawdę dobry projekt

obecna jest jaka jest każdy widzi

- dobrze, że jest i tyle (Wrona na złotym tle...) oczywiście to jest wrona 1 -- teraz mamy wronę 2 wesoły

flaga nie może być skomplikowana - dziecko w szkole musi ją z byle czego skleić - jak mnie indoktrynowano (nizowano?) (polonizowano) to kazali nam robić flagi Polski. dwa kolory - as easy as.

Tak samo tutaj - czarno złota - popieram to ja, RAŚ i WIELKI ŚLĄSK. Kto jeszcze się ze mną zgadza?

oczywiście zgodnie z zasadami heraldyki - na tej fladze można walnąć orła. Zgodnie tez z tymi zasadami BARWY FLAGI M U S Z Ą być barwami herbu. Czyli nie można na fladze umieszczać innych barw, niż w herbie. Dlatego min. padła śmieszna flaga biało-czerwona z herbem śląskim projektu SLD (aka komunistów i niszczycieli Śląska)

wynik mizerny - mało tego - wizualnie kiepskiMyślę, ze bardzo dobrze uzasadniłem dlaczego to właśnie ta:

a nie inna flaga powinna być naszą flagą - jeśli popełniłem gdzieś błąd - proszę mnie poprawić
P.S. napisałem tego posta, chyba tak tylko edukacyjnie, żeby postawić kropkę nad i w tym wątku o fladze.
Jak można się domyśleć - wszelkie spekulacje dotyczące uwzględnienia koluru niebieskiego - przemilczałem - z dwóch przyczyn:
- opiniotwórczy na Górnym Śląsku RAŚ uznaje barwy dolnoślaskie za barwy całego śląska
- Górny Śląsk może sobie mieć nawet zielonego koguta z karabinem maszynowym w herbie!
To Górny Śląsk miał swój specyficzny herb i barwy a nie Śląsk Dolny. Nasze barwy i herb są barwami i herbem całego Śląska - dlatego mieszanie kolorów uważam za błędne i niepotrzebne. Cały Śląsk powinien mieć naszą flage - a to jaką inną flaga sobie będą machać w Bytomiu, czy Katowicach - nie nasza sprawa - ważne, żeby uznali flagę Dolnośląską za swoją - nieprawdaż? Należy szanować rozmaitośc historyczną, kulturalna, itd. na Śląsku.
Jóź komuniści chcieli miksować - to nie miksujmy i my. te projekty, które widac powyżej (z niebieskim kolorem) - sa ładne - ale powinny pozostać na papierze - ponieważ mają się nijak do historii - a jedność Śląska musi nawiązywać do odrębności (trochę to może ma głębszy wydźwięk - ale zaraz objaśnię). Śląsk został podzielony - to fakt - ale to właśnie te podziały muszą być motorem i mobilizacją do połączenia. O to mi chodzi. Nic nie przeszkadza, aby Orzeł złoty był symbolem Górnego Śląska. Natomiast niedopuszczalne jest aby orzeł czarny z przepaską został zdetronizowany. Namieszała historia??? powstały dwa orły???? nie mieszajmy dalej wesoły niech już będzie jak jest - bo jest dobrze: Zgorzelec na złotym tle i barwy czarno-złote dla Dolnego i całego Śląska - a orzeł złoty na niebieskim tle i barwy niebiesko-złote dla Górnego Śląska

My - nowe pokolenie - śląskości musimy się uczyć z historii i od naszych "starszych" braci z Górnego Śląska.

Mam nadzieję, ze nikogo nie uraziłem swoją stanowczą wypowiedzią.


  PRZEJDŹ NA FORUM