Moje projekty - Renowacja
Zdewastowane obiekty kultury materialnej
Koledzy, sprawa nie jest taka prosta, tkwię w niej bezpośrednio już dosyć długo i znam ją bardzo dobrze. Przede wszystkim nie można dojść kim jest własciciel - dokumentacja wskazuje na Parafię Rzymskokatolicką w Jędrzychowie. Proboszcz odsyła do kolejnego kościoła w sąsiednich Szklarach Górnych. Tam z kolei mówią, że posiadaczem zabytku jest ten pierwszy. Tak więc praktycznie "właściciela" nie ma, nie można z nim się skontaktować ani go ustalić. Podobny stosunek do tego obiektu miały także inne parafie, pod którymi się niegdyś on znajdywał. Totalny brak odpowiedzialności... Sądzę, że należałoby wystąpić na drogę sądową, aby w ogóle coś w tej sferze zdziałać.

Gazeta Wrocławska po naszej interewncji zadzwoniła po policję, która miała dokonać dochodzenia, prawdopodobnie bez skutku. Również kuria miała odnaleźć właściciela, nie dała jednak znać.

W 2005/2006 działał w sprawie ratowania zabytku obywatel Niemiec Jakob Kuhn, inicjator "Stowarzyszenia Miłośników Zamku Heinzenburg" (czyli właśnie tego kościoła). Chciał stworzyć w tym miejscu galerię sztuki. Stworzył nawet specjalną gazetkę projektu "Szelest bzu" i stronę jemu poświęconą. Podobnie jak i obecnie ja, borykał się z ustaleniem prawnego właściciela i poszukiwał sponsorów. Pierwszych nie ustalił drugich nie znalazł. Stowarzyszenie to już prawdopodobnie nie istnieje (a przynajmniej nie daje od 2006 roku oznaków życia) jak i główny pomysłodawca nie działa w tej sprawie od tegoż roku. Piękna idea padła pod ciosem polskiej rzeczywistości.

Myślę, że tą ciężką sytuację mogłaby rozwiązać sprzedaż obiektu. Jednak kościół katolicki nie jest zainteresowany utratą swoich włości (do których notabene się nie przyznaje - sic!). Przydałaby się dalsza współpraca z mediami. Nie przestaje działać, nie wiem co może jeszcze z tego wyniknąć, zobaczymy. Sytuacja jest właśnie beznadziejna, ale można spróbować interweniować.

Grunberg - może i nienajlepsze źródło, z racji braku obiektywizmu jak i opcji politycznej, ale w tym przypadku bardzo dobrze naświetla sytuację kościoła w Jędrzychowie, która jest tam m. in. przedstawiona.


  PRZEJDŹ NA FORUM