Moje projekty - Renowacja
Zdewastowane obiekty kultury materialnej
Witam!

Jestem aktywnym regionalistą - od blisko 2 lat prowadzę projekt porządkowania i renowacji obiektów kultury materialnej, m.in. zdewastowanych nekropolii niemieckich (po prostu bym powiedział Dolnoślązaków niemieckich) w regionie. W planach mam wiele innych, różnych obiektów historycznych. Idea rewitalizacji jest mi bardzo bliska - uważam, że dziś na Dolnym Śląsku, w rejonie, gdzie jest najwięcej zabytków w kraju - jest ona koniecznie potrzebna.

Jak wiadomo znaczna większość nich jest w fatalnym stanie - wynik czasu i destrukcyjnej, dewastacyjnej działalności człowieka. Zresztą ich los dzieli również niezliczona ilość zabytków - zamków, pałaców i innych obiektów na terenie całego Dolnego Śląska. Hańbą jest, że we współczesnych czasach nadal mało się zmienia w tej sprawie. Niestety, wielu patrzy na to obojętnym wzrokiem - niewiele się robi aby zapobiec takiemu stanu rzeczy. Ja zaś nie mogąc być dłużej biernym, nie mogąc znieść dłużej przykrego widoku zdewastowanych nekropolii, wystąpiłem z inicjatywą ich renowacji. Zajmuję się porządkowaniem pochówków, aby okazać pamięć i przywrócić honor dawnym mieszkańcom tych ziem.

Latem 2008 roku zajmowałem się rewaloryzacją cmentarza ewangelickiego (obecnie na współczesnym cmentarzu parafialnym) w Sobinie k. Polkowic. Był on w bardzo złym stanie - zdewastowany, zarośnięty i zapomniany. Dzięki moim kilkumiesięcznym staraniom udało się odnieść znaczny sukces - cmentarz został zupełnie odmieniony. Niektóre groby całkowicie odkryłem (wcześniej były ukryte pod ziemią!). Praca była ciężka, ale przerosła moje najśmielsze oczekiwania... Dziś jest on uporządkowany i zadbany, groby zostały przywrócone do dawnego stanu w miarę możliwości. Moje działania zostały zauważone przez wielu ludzi, którzy całkowice wspierali moją działalność. Zaczęto nawet umieszczać kwiaty na grobach - tak więc sukces był podwójny. Widać świadomość, mentalność ludzi uległa zmianie, z czego jestem ogromnie zadowolony. W zanadrzu mam jeszcze kilka planów renowacji różnych obiektów w innych miejscowościach Gminy Polkowice, ale być może rozszerzę moją aktywność na inne rejony Dolnego Śląska. Ze swojego doświadczenia wiem, że dzięki pasji, zapałowi możja dokonać naprawde wielkich rzeczy.

Daję zdjęcia efektów mojego projektu - http://picasaweb.google.pl/ErnstFriedrich45/SOBIN?feat=email# (cmentarz, Sobin). Inne moje inicjatywy przedstawię w najbliższym czasie. Będę tutaj na bieżąco pisał o moich kolejnych projektach.


  PRZEJDŹ NA FORUM