Naród Śląski
czy istnieje ?
Narodowość śląska (choć też wolałbym słowo górnośląska) istnieje. Jeśli 200 tys. osób uważa się za obywateli polskich narodowości śląskiej, to nie ma sensu temu zaprzeczać. Dla mnie kontrowersje są tylko 2.

Pierwsza, czy to tylko narodowość, czy już naród (naród to taka narodowość, która posiada własne państwo, lub zmierza do jego budowy/odbudowy - niepotrzebne skreślić).

Druga kontrowersja jest taka, że powstawanie narodowości śląskiej wiąże się chyba z zawłaszczaniem nazwy "śląska", "Śląsk", "Ślązak". Przez wieki te pojęcia nie miały konotacji narodowościowej, co najwyżej kulturową, regionalną. To się trochę zmienia i pojawia się misz-masz pojęciowy. Jeśli ja powiem że jestem Ślązakiem - to będę mówił o tożsamości regionalnej, bez związku z narodową. Jeśli powie to Upper Silesian - będzie to prawdopodobnie znaczyło już coś zdecydowanie innego. Jeśli będzie słuchał nas ktoś trzeci - może nie zauważyć różnicy. I może się zrobić niezręcznie. Także efektem ubocznym emancypowania się narodowości śląskiej jest to, że ci którzy się z nią nie identyfikują (a identyfikują się ze Śląskiem) zaczynają stosować bardziej precyzyjne określenia: np. "Dolnoślązak".


  PRZEJDŹ NA FORUM