(Dolno)Śląska Flaga
Bez herbów flagi wyglądają tak:
Pierwszy raz słyszę, by symbolem śląska był liść dębu zdziwiony - bardziej kojarzy mi się z pfennigami jęzor oczko

To już może lepszym symbolem byłby ślężański miś: lol
Jeśli chodzi o szczegóły herbu, to wydaje mi się, że oba orły powinny być ujednolicone - popatrzcie na herb Czech - wszystkie elementy herbu zostały na nowo wystylizowane i nie przypominają swoich habsburskich odpowiedników - ponadto orły: (śląski i morawski) są takie same.

Dlatego też - po dłuższym zastanowieniu - proponuję dość odważny projekt - dwóch śląskich półorłów (ich wizerunek zapożyczyłem z herbu powiatu oleśnickiego, więc proszę nie komentować ich wyglądu - stylizacja półorłów należy do zawodowego plastyka - mi chodzi jedynie o pomysł), na które nałożona jest przepaska Henryka Brodatego.

Wiem, że projekt ten przypomina herb Wrocławia z lat 1948-90, który nie był wymysłem prof. Karola Maleczyńskiego (projektanta PRL-owskiego herbu Wrocka), lecz miał swoje zaczepienie w historii. Jak podaje Lech Chmielewski w "Tajemnicach herbów polskich" dwugłowy orzeł (lub dwa półorły) widnieje na pieczęci miejskiej Wrocka z 1264 r.

Poza tym stary herb Wrocka widnieje w emblemacie WKS-u Śląska Wrocław i nie wyobrażam sobie jego zmiany na pięciopolowy. zdziwiony

Kończąc - myślę, że dwa śląskie półorły (przy zachowaniu poprzednich projektów flag) świetnie spełniają swoją rolę. Przygotowałem dwie wersje:
1) uzbrojenie heraldyczne figur w tynkturze takiej samej jak figury;
2) uzbrojenie heraldyczne figur - czerwone (choć zgodnie z zasadami heraldyki: orzeł Górnego Śląska powinien być uzbrojony srebrem); poza tym zamiast całych łap - kolorowe są jedynie szpony.

Pozdrawiam serdecznie cool


  PRZEJDŹ NA FORUM