ŚLĄSK NIEMIECKI
Lata 1918-1945
Myślę że w Królestwie Prus (1742-1871) rola Śląska była jeszcze znaczna. Po zdobyciu Śląska, prowincja ta stała się najludniejszym i najbogatszym regionem Prus. Wrocław miał - obok Królewca i Berlina - status "miasta królewskiego". Region był jednak dojną krową dla militarystycznego państwa pruskiego.

W budżecie Prus wydatki militarne zajmowały niekiedy nawet 70%. Zostały nam z tego m.in. zabytkowe pruskie twierdze: kłodzka i srebrnogórska (największa twierdza górska w Europie). I... niewiele więcej. Przynajmniej do roku 1808, po którym podjęto reformy - Śląsk był dla Prus tym samym, czym dla Polski po 1921 - dojną krową umożliwiającą łatanie budżetu.

Po 1808 Śląsk - jak i pozostałe pruskie prowincje - skorzystał z wprowadzonych reform, rozwinął się tutaj kapitalizm, sieć dróg i kolei, itd. W latach 1808-1871 jego rola była - myślę - znaczna.

Niestety po zjednoczeniu Niemiec w 1871 zaczęło się dziać to o czym piszesz: postrzeganie Śląska jako wschodniej prowincji, tym bardziej pogardzanej, że niejednolitej etnicznie (niemiecko-słowiańskie pogranicze) i nie dosyć niemieckiej. Rozwój urbanistyczny i cywilizacyjny Śląska (zwłaszcza Dolnego) w latach 1871-1939 przypisałbym bardziej jego mieszkańcom, niż jakimś szczególnym inwestycjom, nazwijmy to centralnym.


  PRZEJDŹ NA FORUM