(Dolno)Śląska Flaga
Jak dla mnie sprawa flagi Śląska jest sprawą oczywistą - przedyskutowaną z RAŚ i kilkoma osobami z Wrocławia i okolic > Czarno-złota. Są to barwy dolnośląskie (i Śląska całego). Flaga - zgodnie z zasadami heraldyki (jak wiadomo) - nie moze zawierac kolorów nie zawartych w herbie. Z tej prostej zasady wynika, ze flaga Provinz Schlesien, jak i flaga "Austriacka" (czarno-złota), jak i flaga woj. dolnośląskiego są flagami zgodnymi z zasadami.
Na korzyść flag niemiecko-pruskiej i "austriackiej" przemawia ich lepszy wygląd. Moga się one prezentowac bez orła. Flaga złota woj. dolnośląskiego - bez orła jest raczej nie do zaakceptowania wizualnie (cała złota) - chociaż... biorąc pod uwagę, że raczej jest oryginalna, to jak by się ak wpatrzeć, to może by się spodobała.
Flaga czarno-złota wygląda idealnie - bez orła, jak i z orłem.
Flaga pruska - jest "blada" > biały i złoty mniej kontrastują ze sobą. Czarny i złoty kontrastują ze sobą bardzo dobrze.
Za flagą czarno-złota przemawia tez fakt, ze obecnie nikt takiej flagi nie ma (z racji tego, że jest tyle krajów i regionów zapewne się mylę). Za to flaga "pruska" - jest i owszem (Watykan).

http://www.enh4ncer.yoyo.pl/?flaga-slaska,13
pod tym adresem jest prototyp strony o Śląsku >> zapraszam do komentowania i kierowania uwag na pw albo adrian.drozdz@up.wroc.pl


  PRZEJDŹ NA FORUM