Granice Dolnego Śląska
Dobra mapka aczkolwiek musimy pamiętać, że granice obecnych gmin - powiatów nie pokrywają się z dawnymi. Taką mapkę trzeba byłoby zrobić w oparciu o gruntowną analizę dokładnych map niemieckich.

Co do Ziemii Wschowskiej się nie zgodzę. Sporny teren to był w średniowieczu, a ostatecznie Wielkopolska utrzymała ten teren. Przed rozbiorami należała do Korony (Wielkopolski) - w trakcie zaborów do Provinz Posen, a po I wojnie światowej do Grenzmark Posen - Westpreussen. Administracyjnie włączono powiat wschowski do Śląska dopier w 1938 roku, gdy zlikwidowano Grenzmark.

Ziemię Lubuską można sobie darować. Przy kolejnej reformie na 100% idzie do woj. wielkopolskiego. Historycznie można się spierać, ale aktualne powiązania komunikacyjne, gospodarcze przemawiają za Wielkopolską. Podobnie ciężko byłoby włączyć do Dolnego Śląska leżące na północ od Odry Sulechów i Świebodzin. W swojej histroii oba miasta należały do Śląska i Brandenburgii, obecnie zdecydowanie bardziej orientują się na Poznań niż odległy Wrocław.

Sukcesem byłoby więc przesunięcie granic woj. dolnośląskiego do linii Odry (jak przedwojenna Provinz Niederschlesien),a uwzględniając ze teraz mamy granicę państwową z Niemcami należałoby granicę województwa "wyrównać" o należące przed wojną do Brandenburgii śląskie Krosno Odrzańskie i Łużyckie Żary (wszystko w dużym uproszczeniu). Z tego by wynikło, że część ziem historycznego Śląska pozostałoby w woj. wielkopolskim, ale nakładając administracyjne przedwojenne podziały na obecne i uwzględniając, że na Zachodzie jest inne państwo, inaczej się nie da.


  PRZEJDŹ NA FORUM