Granice Dolnego Śląska
Ta mapa dużo wyjaśnia. Odwołuje się do granic Śląska z 1914 roku przy czym pokazuje, że kilka gmin obecnie należy do woj. wielkopolskiego (m. in. Bralin, Rychtal, które włączono do polski w 1920 mimo że nie należały przed rozbiorami do Korony w odróżnieniu od Wschowy, Babimostu czy Międzyrzecza, które pozostały w Niemczech). Co ciekawe na terenie woj. wielkopolskiego zachował się dolnośląski dialekt (podobno też w Chwalimiu k/ Kargowej co jest o tyle ciekawe, że od 1482 roku wielkopolski Chwalim nie graniczył administracyjnie ze Śląskiem).

Za wikipedia:

Po dawnym dialekcie dolnośląskim zachowały się reliktowe gwary Chwalimia koło Wolsztyna (Zielonogórskie) oraz tzw. gwara Chazaków Rawickich obejmująca dwie wsie koło Leszna (Brenno i Wijewo) oraz około 22 wsi koło Rawicza. Gwary te przetrwały dzięki osiedleniu w przeszłości ludności śląskiego pochodzenia na pograniczu wielkopolsko-śląskim (. Obecnie znajdują się w stadium zanikania. Podobnie ma się rzecz z gwarą sycowską dialektu śląskiego używaną w dalszym ciągu w należącej od 1920 do Wielkopolski części dolnośląskich powiatów Namysłów i Syców(obecnie Syców jest gminą powiatu Oleśnickiego), gdzie ostatni niewysiedleni Ślązacy, przedwojenni obywatele polscy, zachowali śląską tożsamość regionalną.




Grunberg1222 tego dialektu dolnośląskiego w Chwalimiu podobno już nie ma. Zacytuję wypowiedź internauty :
"do 1945 r. we wsi mieszkali ludzie posługujacy sie gwarą występującą tylko w tej wiosce- byli to Polacy, których przodkowie osiedlili sie w Chwalimiu przychodząc ze Śląska, byli protestantami, dlatego Polacy traktowali ich jak Niemców, a Niemcy jako, że mówili gwara śląską traktowli ich jak Polaków, więc ich los był ciężki. W czerwcu 1945 r. wywieziono wszystkich- którzy przeżyli przejście frontu- jednej nocy do Niemiec"

Masz dostęp do tej niemieckiej publikacji ?


  PRZEJDŹ NA FORUM