Czy Warszawa pomoże ?
Prezydent Legnicy apeluje...
Pitolicie Silesian. A jeśli w tej dyskusji nie ma miejsca na takie osoby jak k10, to na mnie też raczej nie ma. Zdawało mi się, że to FORUM DYSKUSYJNE a nie piaskownica: "ty z nami, ty przeciw nam".

Co do reszty: też wydaje mi się, że nazwę naszego kraju pisze się wielką literą. Poza tym, dziwi mnie ten proniemiecki separatyzm. Wiesz że na to są paragrafy w każdym normalnym kraju? Dla własnego dobra proponuję więc powściągnąć język.

W tym miejscu warto byłoby powiedzieć parę słów o tej mitycznej krainie, przedwojennych Niemczech.. lol Oczywiście było to mocarstwo, którego osiągnięcia techniczne, inżynieryjne i gospodarcze stawiały je w światowej czołówce. To widzimy żyjąc na Dolnym Śląsku w każdym niemal tutejszym kamieniu. Nieskrywany podziw jest zatem naturalny. Ale czy ty wiesz co to był za kraj? Ferdinand Lassalle pisał o nim: Wielkie więzienie pełne ludzi, rządzone przez tyranów. Christian Graf von Krockow wspomina, że społeczeństwo niemieckie u progu XX wieku żywiło kult przemocy i z euforią przywitało wybuch I wojny światowej. W latach 30-tych XX wieku ponad 30% Niemców (a niemal 40% Dolnoślązaków) głosowało za NSDAP. W filmie dokumentalnym "Dzieci Wehrmachtu" jest przejmująca scena, jak Ślązak (z Górnego Śląska) opowiada o wejściu do miasteczka wojsk hitlerowskich. "To już nie te Niemce synek, których znamy" - powiedziała wtedy do świadka tych zdarzeń jego matka. Zupełnie "nie te Niemce", które przez wieki budowały tu cywilizację.
Nawet współcześni Niemcy ze smutkiem i wstydem dystansują się od szaleństwa tamtych czasów. To szaleństwo przyniosło zmianę granic, bez której Ciebie Silesian by tutaj nie było. lol Także daruj proszę westchnienia tego rodzaju, bo są cokolwiek niezrozumiałe.

Pamietajmy też, że cywilizacja to nie tylko kultura materialna. Wiecie ile lat Dolny Śląsk w swojej kilkusetletniej historii miał do czynienia z prawdziwą demokrają? 34 lata. 14 lat w Republice Weimarskiej (1919-1933) i 20 lat w Polsce (1989-2009). I nie uważam, by polski Dolny Śląsk był mniej wartościowy od Niederschlesien.


  PRZEJDŹ NA FORUM