Załóżmy stowarzyszenie!
pierwszy krok...
Cześć Breslauer ! Pomysł autonomii nie wiąże się absolutnie z odłączeniem od Polski. Ja również czuję się w 100 % Polakiem i nie ma tutaj mowy o jakimkolwiek separatyzmie. Dolnoślązacy są klasycznymi Polakami, mówiącymi językiem czysto polskim. Nie mamy nawet swojej tożsamości regionalnej. Autonomia Dolnego Śląska związana z odrębnością narodowa jest nielogiczna.
Obawiam się, że niestety dużo osób błędnie rozumuje to pojęcie - autonomia. Autonomia może mieć różne znaczenie i uzasadnienie.
My opieramy się na płaszczyźnie czysto administracyjnej. Jest to nasza wizja ustroju państwa, w którym regiony posiadają silną samodzielność prawotwórczą. Dzisiaj władza centralna ma zarezerwowaną większość kompetencji, a województwa są obdarzone tyko symboliczną samorządności. A to my sami przecież możemy decydować o większości spraw, o swoim systemie podatkowym, prawie karnym, administracyjnym itp. Władza centralna powinna się zajmować tylko kwestiami nadrzędnymi dla regionów typu - polityka zagraniczna, powinna tyko nadzorować regiony. Na przykład my płacimy składkę zdrowotną tu na Śląsku , która idzie do Warszawy, a potem Warszawa to rozdziela i przesyła te pieniądze z powrotem do nas. Oczywiście część tych pieniędzy pożera tamtejsza biurokracja. A nam chodzi o to żeby te pieniądze były rozdzielane bezpośrednio na miejscu np. we Wrocławiu wesoły . Tak to można łopatologicznie wytłumaczyć. Więc myślę, że jeśli zgadzasz się z tym to powinieneś się od nas przyłączyć
Co do stowarzyszenia to jak najbardziej popieram.


  PRZEJDŹ NA FORUM